Kampania "DługoWIECZNI": niech to będzie kraj dla starych ludzi

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Fundacja Porozumienie bez Barier/Rynek Seniora   14 stycznia 2015 13:01


Kampania "DługoWIECZNI": niech to będzie kraj dla starych ludzi

"Gazeta Wyborcza” wraz z Telewizją Polską, fundacją Porozumienie bez Barier Jolanty Kwaśniewskiej oraz Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy zainicjowała kampanię społeczną „DługoWIECZNI”.

Jak przypominają uczestnicy kampanii, większość ludzi po sześćdziesiątce cierpi na przynajmniej jedną chorobę przewlekłą. Statystyczny 70-latek - na trzy. Tymczasem w Polsce mamy tylko 300 geriatrów, w szpitalach jest jedynie 47 oddziałów geriatrycznych, w dwumilionowej Warszawie są dwa - dla 20 pacjentów.

Brakuje profilaktyki zdrowotnej, wykwalifikowanych opiekunów, zakładów opiekuńczo-wychowawczych, domów dziennego pobytu, a te działające nie mają sprzętu. Mimo że podstawowe potrzeby starszych oraz ich najbliższych coraz częściej przebijają się do świadomości rządzących, wciąż jest problem z ich zaspokojeniem.

Dlatego „Gazeta Wyborcza” i Telewizja Polska oraz fundacja Porozumienie bez Barier Jolanty Kwaśniewskiej i Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy chcą, by starość stała się ważnym i stałym tematem debaty publicznej.

By prawo powstawało także z myślą o nich, by dbały o nich samorządy. By ludzie w jesieni życia mieli nie tylko należytą opiekę, poczucie bezpieczeństwa, ale także – na równi z młodymi - szansę na realizację pasji, aktywności, by mogli korzystać z dóbr kultury: kina, teatru. By mogli czynnie uczestniczyć w życiu społecznym.

Aby nie ograniczały ich bariery architektoniczne, nie musieli wytężać wzroku, czytając umowy zapisane drobnym drukiem, by mogli znaleźć miejsce, w którym w dobrych warunkach spotkają się w swoim gronie lub z młodszymi - by podzielić się swoim doświadczeniem.

Twórcy kampanii "DługoWieczni" zamierzają pokazywać i promować wartościowe inicjatywy służące seniorom i zachęcać do ich podejmowania. Chcą się nauczyć słuchać starszych, być z nimi i czerpać z ich wiedzy. Chcą, by Polska stała się krajem dla starych ludzi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.