Karczewski: w świecie postępującej techniki seniorzy nie mogą czuć się wykluczeni

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   15 listopada 2017 09:20


Karczewski: w świecie postępującej techniki seniorzy nie mogą czuć się wykluczeni Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W szybko rozwijającym się świecie, w którym na porządku dziennym jest korzystanie z internetu i smartfonów, seniorzy nie mogą czuć się wykluczeni - mówił we wtorek (14 listopada) z okazji Ogólnopolskiego Dnia Seniora marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Marszałek spotkał się w Senacie z grupą seniorów. Tematem spotkania była m.in. aktywność seniorów w sieci, bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, a przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu osób starszych.

- Naszym bardzo ważnym zadaniem jest aktywizowanie się wzajemnie, żebyśmy wyciągali do siebie rękę, żebyśmy wychodzili z różnymi inicjatywami - mówił marszałek, dodając, że sam obchodzi we wtorek 62. urodziny.

Karczewski podkreślił, że rolą rządzących jest wspieranie seniorów i pomaganie im. W tym kontekście wymienił decyzje rządu o obniżeniu wieku emerytalnego. Zaznaczył jednak, że "nie jest to nakaz zaprzestania jakiejkolwiek aktywności".

Zdaniem marszałka, wprowadzenie pełnej informatyzacji może m.in. znacznie skrócić kolejki w służbie zdrowia. Karczewski podziękował seniorom i złożył najlepsze życzenia z okazji ich święta.

Na spotkaniu zostały przedstawione projekty różnych organizacji mające na celu aktywizacje seniorów. Przewodnicząca Ogólnopolskiego Porozumienia Uniwersytetów Trzeciego Wieku Krystyna Lewkowicz, przypomniała że porozumienie od 12 lat zajmuje się szkoleniem informatycznym seniorów.

- Obserwuję, że zapotrzebowanie na te szkolenia podlega pewnej rewolucji, ponieważ coraz więcej seniorów jest wyszkolonych w zakresie podstawowym i chce się dalej uczyć i pogłębiać wiedzę - podkreśliła.

Dodała, że od dwóch lat Porozumienie zajmuje się edukacją w zakresie cyberbezpieczeństwa w sieci. Podkreśliła, że w tym temacie pojawiają się zarówno szanse jak i zagrożenia. - Jeśli chodzi o szanse, to jest to edukacja, nawiązywanie kontaktów, media społecznościowe, zakupy w sieci czyli cały szereg korzyści korzystania z sieci - wskazywała Lewkowicz. Dodała, że internet niesie ze sobą zagrożenia dotyczące m.in. przestępstw bankowych.

Ogólnopolskie Porozumienie Uniwersytetów Trzeciego wieku wyszło z ofertą szkolenia seniorów w zakresie cyberbezpieczeństwa, by uświadomić im zagrożenia jakie mogą na nich czekać podczas korzystania z internetu.

Swój program aktywizacji seniorów przedstawił również Caritas. Koordynator projektu "Senior niewykluczony" w diecezji białostockiej Marcin Tuchlej podkreślił, że celem projektu jest przeszkolenie w ciągu trzech miesięcy 100 osób, powyżej 60 roku życia, w zakresie korzystania z nowych technologii. Szkolenia dotyczą m.in. obsługi komputera, smartfonów, aparatu cyfrowego i innych sprzętów elektronicznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR