Kasprzak: rząd chce zwiększyć finansowanie TVP - kosztem emerytów i rencistów

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   26 października 2017 09:55


Kasprzak: rząd chce zwiększyć finansowanie TVP - kosztem emerytów i rencistów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Poseł PSL Mieczysław Kasprzak wyraził w środę (25 października) oburzenie projektowanymi przez rząd zmianami w budżecie na 2017 r., które przewidują m.in. zwiększenie finansowania TVP. Zdaniem polityka Stronnictwa, odbędzie się to kosztem polskich emerytów i rencistów.

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji budżetu na 2017 r. oraz ustawy okołobudżetowej. Przewiduje on m.in. przekazanie przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, rekompensaty w wysokości 980 mln zł za utracone w latach 2010-2017 wpływy z opłat abonamentowych z tytułu zwolnień ustawowych. "Środki te zostaną przeznaczone przez KRRiT publicznej radiofonii i telewizji na realizację zadań misji publicznej - w wysokości nieprzekraczającej wydatków poniesionych na jej wykonywanie" - wyjaśniono.

Wtorkowa decyzja rządu o zmianach w tegorocznym budżecie, oburzyła ludowców. Poseł Stronnictwa Mieczysław Kasprzak zwrócił na środowej konferencji prasowej uwagę, że w projekcie nowelizacji ustawy budżetowej na 2017 r., przewidziano jednocześnie zmniejszenie - o kwotę ponad 4 mld złotych - wydatków bieżących na Zakład Ubezpieczeń Społecznych i o 500 mln złotych dotacji dla Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS).

Zdaniem polityka PSL, obcięcie środków dla ZUS i KRUS, to wyraz "obłudy" Prawa i Sprawiedliwości. - Jest to bardzo bulwersujące chyba dla wszystkich obywateli w Polsce, ponieważ zostaną zabrane pieniądze emerytom i rencistom z ZUS. Z ZUS zabiera się 4 mld złotych, z KRUS zabiera się 500 milionów złotych - podkreślał Kasprzak.

Kasprzak za "bulwersującą" uznał także decyzję dotyczącą większych pieniędzy dla mediów publicznych. Przypomniał, że w marcu tego roku ludowcy złożyli w Sejmie projekt ustawy, która znosi abonament radiowo-telewizyjny. - I co się dzieje? Rząd oczywiście mówi, że "tak, będziemy się zastanawiać". Nasz projekt jest w komisji, natomiast w dalszym ciągu ściga się emerytów i rencistów - tych, którzy nie płacą abonamentu, natomiast ich pieniądze z dotacji do ZUS mają iść na wsparcie telewizji publicznej - powiedział poseł ludowców.

Przekonywał, że Polacy nie chcą płacić abonamentu. - Chcą, aby on był dobrowolny, aby telewizja robiła takie programy publiczne, za które obywatele zapłacą - zaznaczył poseł Stronnictwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR