Kasprzyk do kombatantów: mamy wobec was dług nie do spłaceniaPAP/Rynek Seniora - 08 września 2017 09:55


Mamy wobec waszego pokolenia dług, który jest nie do spłacenia - powiedział do kombatantów p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, podczas wojewódzkich obchodów Dnia Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej w czwartek (7 września) w Kielcach.

Zwracając się do środowisk kombatanckich i osób represjonowanych Kasprzyk podkreślił, że to dzięki nim "niepodległa Rzeczypospolita powróciła na mapy Europy i Świata". - Oddawaliście swoje zdrowie, a wielu także swoje życie. Dziękujemy wam za to, że nie zadawaliście pytań, które zadają współcześni ludzie: po co i za ile. Wiedzieliście, że trzeba służyć ojczyźnie, która wtedy wymagała najwyższego poświęcenia - powiedział Kasprzyk.

- Trudno nam współczesnym wyobrazić sobie, jak można wiele zaryzykować i jak wiele można oddać na rzecz wspólnoty. Wspólnoty wolnych, dumnych i niepodległych Polaków. Dziękujemy wam też za to, że nadal chcecie dzielić się nie tylko świadectwem swojego życia, ale również uczyć młode pokolenie miłości do Polski. Przekazujecie im lekcję patriotyzmu i bezinteresownej miłości do Rzeczypospolitej - podkreślił minister.

Przypomniał słowa Józefa Piłsudskiego: "Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo".

Podczas obchodów Dnia Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, które odbyły się w Wojewódzkim Domu Kultury, minister wręczył dwóm osobom medale "Pro Patria" za zasługi w upamiętnianiu walk o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.