Katowice: obywatelski projekt uchwały ws. jakości powietrza powędrował do kosza

POLITYKA SENIORALNA

Autor: JW, PAP/Rynek Seniora   28 lipca 2016 16:52


Katowice: obywatelski projekt uchwały ws. jakości powietrza powędrował do kosza Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Obywatelski projekt uchwały dotyczącej poprawy jakości powietrza w Katowicach nie spotkał się z aprobatą radnych i został odrzucony. - Zanieczyszczone powietrze wpływa bardzo niekorzystnie na ludzki organizm, a największe ryzyko występuje u osób starszych - podkreśla prof. Paweł Buszman, ubolewając jednocześnie nad tym, że samorządowcy nie docenili inicjatywy.

Pod projektem wniesionym pod obrady podpisało się ponad 900 mieszkańców. Inicjatorami akcji byli przedstawiciele fundacji Napraw Sobie Miasto oraz działającego w jej ramach Katowickiego Alarmu Smogowego.

Na czym zależało pomysłodawcom?
Autorzy projektu chcieli m.in., by w ciągu 10 lat lokalny samorząd przeznaczył 30 mln zł na wymianę systemów ogrzewania. Katowiczanie wnioskowali ponadto o wdrożenie systemu, który informowałby ich o przekroczeniu norm jakości powietrza na terenie miasta. Projekt miałby być realizowany w latach 2017-2027.

W Katowicach organizowane były też akcje społeczne, których celem było podniesienie świadomości mieszkańców na temat jakości powietrza oraz wpływie zanieczyszczeń na ich zdrowie i życie.

- Tym bardziej przykro słyszeć, że wspomniany obywatelski projekt uchwały, który 27 lipca został poddany pod głosowanie, nie spotkał się z aprobatą radnych Katowic i został odrzucony - mówi prof. Paweł Buszman, kardiolog i prezes Polsko-Amerykańskich Klinik Serca (PAKS).

Zanieczyszczone powietrze szkodzi głównie seniorom
Prof. Buszman przypomina, że w Polsce, według raportu WHO, przedwcześnie umiera ok. 48 tys. obywateli z powodu zanieczyszczenia powietrza, przede wszystkim na skutek chorób układu krążenia.

- Zanieczyszczone powietrze wpływa bardzo niekorzystnie na ludzki organizm. Drobne pyły dostają się do drobnych oskrzelików i pęcherzyków płucnych, tam pobudzają leukocyty, które przedostają się do krwi i krążąc wraz z nią w naczyniach uszkadzają ich ścianę, przyspieszając miażdżycę i zwiększając ryzyko zakrzepów przyściennych - mówi specjalista.

Szef PAKS dodaje, że największe ryzyko występuje u osób starszych, choć ostre incydenty mogą zdarzać się nawet u młodych i zdrowych ludzi.

- Grupa pacjentów leczonych kardiologicznie to ogromna część wszystkich chorych. Jak to możliwe, że władze miasta są nieczułe na głos mieszkańców i ich błaganie o właściwą ochronę środowiska, czyli w konsekwencji ich zdrowia i życia? Trudno uwierzyć, że genialny obywatelski projekt uchwały nie znalazł uznania - żali się prof. Buszman.

Władze miasta mają własny plan
Tymczasem podczas dyskusji poprzedzającej głosowanie wiceprezydent Katowic Mariusz Skiba podkreślił, że propozycje zawarte w projekcie uchwały pokrywają się z działaniami i dokumentami, które już funkcjonują w lokalnym samorządzie. Chodzi o plan gospodarki niskoemisyjnej, przyjęty w 2014 r., oraz inwestycje, działania edukacyjne i informacyjne.

- W tym roku planujemy przeznaczyć prawie 8 mln zł na walkę z niską emisją, a więc jest to wielokrotność tego, co jest proponowane - mówił prezydent Katowic Marcin Krupa.

W maju prezydent Krupa zapowiedział przygotowanie 10-letniego Programu Ograniczenia Niskiej Emisji dla miasta, zgodnie z którym na wsparcie działań związanych ze zmianą sposobu ogrzewania budynków cel trafiałoby każdego roku 10 mln zł.

Zgodnie z założeniami w latach 2018-2028 co roku po 5 mln zł ma być przeznaczanych w Katowicach na dotacje do zmiany ogrzewania dla mieszkańców i innych podmiotów (średnio ok. 610 wniosków rocznie), a kolejne 5 mln zł - na likwidację niskiej emisji w zasobach mieszkaniowych gminy.

Zdaniem lokalnych władz, jakość powietrza w Katowicach mimo wszystko poprawia się. Według pomiarów Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach w ub. roku po raz pierwszy od lat w mieście udało się zejść poniżej średniorocznej normy stężenia pyłu PM 10 - określonej na poziomie 40 mg/m sześc. (w 2010 r. wartość ta wyniosła w Katowicach 52 mg). 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR