Katowice: utworzono Regionalne Porozumienie Rad Seniorów
Autor: Rynek Seniora   30 listopada 2015 10:01

26 listopada br. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego odbyła się konferencja podsumowująca projekt „Profesjonalne Rady Seniorów na Śląsku". Spotkanie zakończyło się podpisaniem „Regionalnego Porozumienia Rad Seniorów".

Projekt był realizowany przez Stowarzyszenie Gliwicki UTW, pod kierownictwem prezes Krystyny Jurczewskiej -Płońskiej, we współpracy z radami seniorów województwa śląskiego.

Uczestnikami projektu byli seniorzy i osoby zaangażowane w ich wspieranie. Celem przedsięwzięcia było promowanie idei rad seniorów. Podczas konferencji zaprezentowano wyniki prac, odbyła się również debata nt. wyzwań stojących przed seniorami - mieszkańcami województwa śląskiego.

Najaktywniejsi seniorzy z województwa śląskiego, przedstawiciele gminnych i miejskich  Rad Seniorów, uczestniczyli w miesiącach wakacyjnych, w dziesięciu miastach m.in. w Piekarach Śląskich, Bytomiu, Chorzowie, Rybniku  w szkoleniach stacjonarnych „Dialog obywatelski i planowanie w praktyce”.

W Urzędach Miast umieszczone zostały także „Seniorskie Skrzynki Obywatelskie” służące prowadzeniu dialogu obywatelskiego z szerszym gronem seniorów w sprawach dla nich ważnych.

Bezpłatne, wyjazdowe  szkolenia i warsztaty odbyły się też  w Zakopanem.  Organizował te działania   Uniwersytet Trzeciego Wieku w Gliwicach, w ramach projektu „Profesjonalne Rady Seniorów na Śląsku”, współfinansowanego  ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.

Podczas warsztatów uczestnicy doskonalili swoje umiejętności dotyczące diagnozowania lokalnych problemów osób starszych oraz możliwości wykorzystania zasobów gminy w celu ich rozwiązania.

Seniorzy - przedstawiciele lokalnych Rad Seniorów - dowiedzieli  się także, gdzie szukać informacji o  funduszach  na działalność  na rzecz osób starszych, jak skutecznie rozmawiać z samorządem, co zrobić by dobrze planować swoje działania i jak zdobywać poparcie dla  swoich inicjatyw.

Szkolenie prowadzili m.in. eksperci Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń UTW. Uczestnicy otrzymali także poradnik " Gminne Rady Seniorów w praktyce. Wybrane zagadnienia", wydany przez Europejski Instytut Rozwoju Obywatelskiego. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.