Kiedy niepełnosprawni dostaną nowe, plastikowe legitymacje?

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   22 czerwca 2016 15:33


Kiedy niepełnosprawni dostaną nowe, plastikowe legitymacje? Niepełnosprawni chcą jak najszybciej otrzymać nowoczesne legitymacje. Fot. Shutterstock

Środowisko osób z niepełnosprawnościami postuluje, by legitymacje - dziś przypominające te szkolne - zostały zastąpione plastikowymi kartami. Początkowo miało się to stać już w tym roku, ale, jak twierdzi MRPiPS, poprzedni rząd nie zostawił na ten cel środków.

W projekcie nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej, zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw, grupy posłów PiS, zaproponowano przesunięcie terminu wejścia w życie zmian związanych z wprowadzeniem nowych legitymacji poświadczających niepełnosprawność i jej stopień - do października 2017 r.

Termin wprowadzenia nowych legitymacji był jedną z głównych kwestii na środowym (22 czerwca) posiedzeniu sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny. Pełnomocnik rządu ds. niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz mówił, że wie, jak wyglądają legitymacje i ma świadomość, że koniecznie należy je zmienić. Zapewniał, że stanie się to do jesieni przyszłego roku.

Sławomir Piechota (PO) wnosił o skrócenie czasu wprowadzenia zamiany legitymacji dla osób z niepełnosprawnością - do stycznia 2017 r. Wyjaśniał, że można by zacząć realizować ten projekt i drukować pierwsze blankiety legitymacji, by nowe osoby w systemie osób z niepełnosprawnością miały już nowe legitymacje.

Kolejną sporną kwestią był skład Krajowej Rady Konsultacyjnej do Spraw Osób Niepełnosprawnych, działającej przy pełnomocniku. Zgodnie z projektem, miałaby się składać z co najmniej 20 członków - przedstawicieli organizacji pozarządowych, związków i porozumień organizacji pozarządowych, działających na rzecz osób niepełnosprawnych. Do tej pory w radzie zasiadali przedstawiciele organów administracji rządowej, samorządu terytorialnego oraz organizacji pozarządowych.

Według pełnomocnika rządu ds. niepełnosprawnych rada miałaby być bardziej organem społecznym, głosem środowiska osób z niepełnosprawnościami, w myśl zasady "nic o nas bez nas".

Poseł PO Sławomir Piechota obawiał się, że z rady zostaną odwołani pracodawcy, związkowcy a zasiadać w niej będą zależni od rządu przedstawiciele organizacji pozarządowych. Mówił, że taki sposób konstruowania składu rady pozbawia pełnomocnika rządu ds. niepełnosprawnych możliwości wpływania na resorty. Wyjaśniał, że głos pełnomocnika nierzadko jest słabo słyszalny i wsparcie zasiadających w radzie osób reprezentujących ministerstwa, zwłaszcza finansów, jest ważne.

Zgodnie z projektem członkowie rady mają być dla pełnomocnika ciałem opiniodawczych ws. standardów zadań określonych w ustawie o rehabilitacji. Rada będzie mogła powoływać ekspertów, zapraszać do uczestnictwa w jej posiedzeniach przedstawicieli organów administracji publicznej i organizacji pozarządowych, a także przedstawicieli wojewódzkich oraz powiatowych rad. Ponadto będzie mogła także zlecać przeprowadzanie badań i opracowanie ekspertyz związanych z realizacją jej zadań

PO wniosło również o zmianę przepisu, który dotyczy wymogów wobec kandydata na przewodniczącego Polskiej Rady Języka Migowego; PO proponuje, by była to osoba, która zna co najmniej dwa języki - polski język migowy i język polski. Projekt mówi, że przewodniczącym może być osoba, która ma wykształcenie lub doświadczenie w zakresie wybranego języka lub systemu językowo-migowego.

Projekt dotyczy też tworzonych w zakładach pracy chronionej funduszów rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Zgodnie z prawem,jego środki przeznaczane są na finansowanie rehabilitacji zawodowej, społecznej i leczniczej, w tym na indywidualne programy rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

W przypadku ich wydania niezgodnie z przeznaczeniem, pracodawca jest obowiązany do 100 proc. zwrotu i płaci karę na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Projekt wskazuje, że kara ta dotyczy też sytuacji, w której w zakładzie fundusz w ogóle nie został utworzony.

Przepisami dot. nowych legitymacji dla osób z niepełnosprawnością oraz zmianami w Krajowej Radzie Konsultacyjnej do Spraw Osób Niepełnosprawnych zajmie się sejmowa podkomisja.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.