Kielce: 2 mln zł mniej z budżetu na opłaty za pobyt w DPS-ach

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   18 grudnia 2015 09:06


Kielce: 2 mln zł mniej z budżetu na opłaty za pobyt w DPS-ach W projekcie budżetu Kielc na 2016 r. założono ponad 1,024 mld zł dochodów i ponad 1,1 mld wydatków zł. Fot. Fotolia

Ponad 1,024 mld zł dochodów i ponad 1,1 mld zł wydatków zakłada projekt budżetu Kielc na 2016 rok. To mniej w stosunku do planowanego wykonania tegorocznego budżetu. Dwa miliony mniej zaplanowano w pierwotnej wersji budżetu dostaną DPS-y, nadal jednak będą prowadzone programy szczepień przeciw grypie dla seniorów.

Samorząd przygotowuje projekty do nowej unijnej perspektywy finansowej, dlatego mniejsze pieniądze wyda na inwestycje.

Pierwotny projekt budżetu, zaprezentowany radnym w połowie listopada przez władze Kielc, zakładał 11 mln zł dodatkowych dochodów, z tytułu podwyższenia w mieście stawek podatków od nieruchomości.

Podczas jednej z sesji radni ostatecznie zgodzili się na stawki o 30 proc. mniejsze, od zaproponowanych przez prezydenta Wojciecha Lubawskiego. Kilka dni temu komisja budżetu rady miasta pozytywnie zaopiniowała autopoprawkę do projektu budżetu, uwzględniającą zmiany.

- W związku z tym, że musieliśmy zmniejszyć plan dochodów bieżących o cztery mln zł, w autopoprawce do budżetu musieliśmy zaproponować także korektę wydatków bieżących. Korekta dotyczy zmniejszenia o milion złotych wydatków na działalność bieżącą Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, dwóch milionów złotych z planu wydatków na opłaty za pobyt mieszkańców w domach pomocy społecznej i miliona złotych z bieżącej działalności szkół podstawowych - wyjaśniała skarbnik miasta, Barbara Nowak.

W projekcie budżetu Kielc na 2016 r. założono ponad 1,024 mld zł dochodów i ponad 1,1 mld wydatków zł. Deficyt ma wynieść ponad 75 mln 352 tys. zł. Ma on być pokryty przychodami z zaciąganych przez samorząd kredytów długoterminowych. Zadłużenie miasta na koniec 2016 r. może wynieść ok. 750 mln zł.

Samorząd nadal będzie finansował prowadzone w Kielcach od kilku lat programy profilaktyki zdrowotnej. Chodzi o szczepienia przeciw grypie dla seniorów, przeciw meningokokom - dla dzieci i młodzieży, pneumokokom - dla noworodków oraz przeciw wirusowi HPV u nastolatek. Na ten cel zarezerwowano 2,8 mln zł. W przyszłym roku miasto chce wydać więcej niż do tej pory na utrzymanie zielni miejskiej - ponad 4,7 mln zł.

O ostatecznym kształcie przyszłorocznego budżetu Kielc zadecydują radni, podczas sesji zaplanowanej na 29 grudnia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.