Kielce: kampania społeczna Biała Wstążka poświęcona seniorom

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   27 listopada 2018 10:29


Kielce: kampania społeczna Biała Wstążka poświęcona seniorom Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Specjalistyczne konsultacje dla osób starszych, doświadczających przemocy w rodzinie, zaplanowano w Kielcach w ramach 12. edycji kampanii Białej Wstążki, realizowanej pod hasłem: "Senior - kocham, lubię, szanuję, nie biję".

Kampanię, którą zainaugurowano podczas poniedziałkowej konferencji (26 listopada), realizują samorząd Kielc, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie (MOPR) oraz funkcjonujący w ramach tej instytucji Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie (SOW).

Jak powiedziała kierownik SOW Grażyna Pisarczyk, około jedna czwarta korzystających z pomocy ośrodka to osoby starsze - zarówno, jeśli chodzi o procedurę Niebieskiej Karty (to uregulowany w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie formularz, a zarazem procedura identyfikowania przypadków przemocy w rodzinie, ich zgłaszania, pomocy ofiarom i ścigania sprawców) jak i korzystanie ze wsparcia specjalistów.

Pisarczyk zaznaczyła, iż stosowanie przemocy wobec seniorów wiąże się z przekazem kulturowym, dotyczącym traktowania starości i osób starszych w naszym społeczeństwie. - W innych kulturach na świecie, starzec to mędrzec. W naszej kulturze to osoba nieporadna, przeszkadzająca, nie mogąca o sobie sama decydować, która nie może głośno zgłaszać swoich potrzeb - wskazała.

Jak dodała, seniorzy często z poczucia wstydu czy ze stereotypów, mówiących o tym, że "nie donosi się na własne dzieci", nie zgłaszają, że z ich strony doznają przemocy.

Z kolei wicedyrektor kieleckiego MOPR Magdalena Gościniewicz zaznaczyła, że przemoc zdarza się także w małżeństwach osób starszych. - Często to przemoc ekonomiczna, zwłaszcza tu gdzie kobiety nigdy nie pracowały, a teraz są na utrzymaniu męża - dodała.

Przez dwa tygodnie, w ramach kampanii w dziesięciu kieleckich Klubach Seniora, według ustalonego harmonogramu będą działały mobilne punkty informacyjno-konsultacyjne, z dyżurami specjalistów: pracowników socjalnych, policjantów, specjalistów z zakresu przeciwdziałania przemocy. W kieleckich szkołach i w jednym z przedszkoli, prowadzone będą zajęcia profilaktyczne poświęcone problemowi przemocy.

W kampanię, jak co roku, aktywnie włączyła się Caritas Diecezji Kieleckiej. Działające przy Caritas Centrum Interwencji Kryzysowej, przygotowało zajęcia dla studentów i uczniów, dyżury psychologów, pedagogów, osób zajmujących się interwencją kryzysową i prawników.

Osoby doświadczające przemocy, jak i te nieradzące sobie ze złością, będą mogły także szukać wsparcia u konsultantów, dyżurujących w kieleckim Specjalistycznym Ośrodku Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie.

Zaplanowano także mecz "Gramy dla Seniorów", który rozegrają dzielnicowi Komendy Miejskiej Policji w Kielcach, pracownicy kieleckiego MOPR oraz przedstawiciele partnerów tej instytucji.

W okresie trwania kampanii organizatorzy zachęcają - szczególnie mężczyzn - aby nosili przypiętą do ubrania białą wstążkę i manifestowali w ten sposób sprzeciw wobec przemocy.

Kampanię Białej Wstążki zainicjowała w Kanadzie grupa mężczyzn w 1991 r., w drugą rocznicę masakry w Montrealu. 6 grudnia 1989 r. w budynku tamtejszej politechniki mężczyzna zastrzelił 14 kobiet i ranił 13 innych osób, ponieważ - jak tłumaczył - kobiety nie powinny kończyć studiów technicznych. Przypięta na piersi biała wstążka, stała się symbolem sprzeciwu mężczyzn wobec przemocy w stosunku do kobiet - to zobowiązanie do przerwania milczenia w tej kwestii i rezygnacji z wszelkich form stosowania przemocy.

Kampania jest prowadzona w ponad 50 krajach. Kielce w 2007 r. były pierwszym samorządem w Polsce, który się w nią włączył.

Dotychczas działania w stolicy woj. świętokrzyskiego skupiały się m.in. na sytuacji osób doznających przemocy w rodzinie, stosujących przemoc, świadków przemocy (najczęściej dzieci). Mówiono także o zdrowotnych i psychospołecznych skutkach przemocy oraz aspektach prawych i współpracy interdyscyplinarnej służb przeciwdziałających przemocy w rodzinie. W 2008 r. uruchomiono całodobowy Miejski Telefon Zaufania.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR