
Zniżki na bilety komunikacji miejskiej, usługi medyczne lub remontowe oraz rabaty na zakupy dla osób powyżej 60. roku życia zakłada Kielecka Karta Seniora. Dokument jest bezpłatni, a odebrać go można w klubach seniora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.
Przedsięwzięcie zainaugurował prezydent Wojciech Lubawski, który rozdał seniorom kilkadziesiąt kart.
Kielecka Karta Seniora ma być formą dodatkowego wsparcia dla seniorów w dostępie do różnych form życia społecznego, prozdrowotnego i gospodarczego poprzez ofertę specjalnych ulg, usług i szczególnych uprawnień, jakie przygotowali partnerzy - kilkadziesiąt firm i instytucji.
- Mam nadzieję, że dzisiaj to jest dopiero początek, ta lista jest listą startową i będziemy się do tego dopisywać - powiedział Lubawski.
Zaznaczył, że w Kielcach mieszka ponad 60 tys. osób powyżej 60. roku życia, co oznacza, że "stajemy się coraz bardziej dojrzalszym społeczeństwem". - Musimy przyjąć to wyzwanie, bo bycie starszym nie oznacza odejścia na emeryturę i zamknięcie się u siebie w domu, bo to jest najgorsze rozwiązanie z możliwych - podkreślił prezydent miasta.
Dodał, że ogólnopolska oferta karty seniora wpisuje się idealnie w potrzeby miasta i zostało to szeroko skonsultowane ze środowiskiem osób starszych, klubami seniora i uniwersytetami Trzeciego Wieku.
Seniorzy będą mogli m.in. liczyć na 50-procentową zniżkę przy zakupie biletów komunikacji miejskiej. - Nasza karta jest dedykowana dla mieszkańców Kielc i wydawana przez MOPR. Wraz z dokumentem tożsamości będzie upoważniała do przejazdu ulgowego autobusami komunikacji miejskiej, po osiągnięciu 60. roku życia - powiedział PAP dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Kielcach Marian Sosnowski.
Dodał, że ze zniżek seniorzy korzystać będą mogli już niebawem, kiedy uprawomocni się modyfikacja uchwały, którą na ostatniej sesji podjęli kieleccy radni.
Pomysł wprowadzenia karty pochwalił w rozmowie z PAP przewodniczący Kieleckiej Rady Seniorów Andrzej Ordysiński. Zaznaczył, że dużą jej zaletą jest to, iż będzie ważna także w innych miastach, które wprowadziły u siebie takie rozwiązanie.
- Wszystkie miasta powinny mieć takie karty, ponieważ wyjeżdżamy do Buska-Zdroju, do Kołobrzegu i już tę kartę możemy wykorzystać na imprezę kulturalną lub sportową - podkreślił.
- Uważam, że karta seniora da obopólne korzyści, zarówno dla zakładów czy innych przedsiębiorstw, jak i dla seniorów. Te emerytury nie są wysokie, dlatego każda zniżka, czy to będzie na polary, u kosmetyczki, to uważam, że będzie korzystna dla osób starszych - mówiła jedna z kieleckich seniorek Halina Zasuń.
Przedsięwzięcie ma charakter otwarty i mogą dołączać do niego kolejni partnerzy, którzy zaoferują udogodnienia dla osób po sześćdziesiątce.
Informacje o zasadach funkcjonowania Kieleckiej Karty Seniora są dostępne na stronie internetowej urzędu miasta.
Poza Kielcami karty seniora ma 90 miast, m.in. Szczecin, Katowice, Bytom, Płock, Nowy Sącz, Gliwice, Łódź i Zielona Góra.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych