Kielce: seniorzy nie doceniają kopert życia?Echo Dnia/Rynek Seniora - 20 kwietnia 2018 10:07


By pomóc w ratowaniu starszych ludzi, Kielce w 2015 r. wprowadziły tzw. koperty życia. Po trzech latach trudno jednak mówić o sukcesie tej inicjatywy - seniorom wydano jedynie 225 zestawów.

Kopertę zawierającą informacje o stanie zdrowia i przyjmowanych lekach jest przechowuje się w foliowym worku w lodówce - tak, aby przyjeżdżający do mieszkania ratownik mógł ją od razu znaleźć.

Do tej pory, jak informuje Dorota Olejarczyk, koordynator ds. nadzoru nad ośrodkami wsparcia dziennego w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Kielcach, wydano 225 takich kopert. Nie jest to jakaś zawrotna liczba w stosunku do całej populacji starszych mieszkańców. Kielce liczą niemal 198 tys. mieszkańców i aż 60,2 proc.z nich jest w wieku poprodukcyjnym (kobiety 60+ i mężczyźni 65+).

Olejarczyk sugeruje, że opiekunki, które odwiedzają ludzi starszych w mieszkaniach, mogłyby pomóc w dostarczaniu i wypełnianiu kopert. Elżbieta Iwan, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kielcach, już wyraziła chęć rozpowszechniania kopert wśród słuchaczy uczelni.

Marta Solnica, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach wyjaśnia w Echu Dnia, że do tej pory ratownicy częściej zbierali wywiad o stanie zdrowia chorego od sąsiadów, rodziny czy z kart medycznych znalezionych w domu. Twierdzi, że być może koperty życia wymagają większej reklamy.

Więcej: www.echodnia.eu