KIG: obniżenie wieku emerytalnego zwiększy deficyt pracowników

POLITYKA SENIORALNA

Autor: JW, eNewsroom.pl/Rynek Seniora   07 grudnia 2016 12:25


KIG: obniżenie wieku emerytalnego zwiększy deficyt pracowników Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Prezes Krajowej Izby Gospodarczej Andrzej Arendarski twierdzi, że projekt obniżenia wieku emerytalnego oraz propozycja zakazu pracy dla emerytów pogłębią problem "ogołacania się" rynku pracy z pracowników.

- Projekt obniżenia wieku emerytalnego pogłębi problem, ponieważ zabierze z rynku bardzo dużą liczbę pracowników - mówi agencji eNewsroom.pl Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej.

Twierdzi, że mimo zapewnień rządu, iż szybsze przejście na emeryturę będzie dobrowolne, i tak wielu ludzi skorzysta z tej okazji.

- Mamy również do czynienia z kolejną propozycją - zakazu pracy dla osób pobierających emeryturę. Emeryci będą mieli obowiązek zawieszenia świadczenia w przypadku pójścia do pracy albo - chcąc zarabiać i pobierać emeryturę - przejdą do tzw. „szarej strefy” - zauważa Arendarski.

Według szefa KIG tych, którzy zawieszą pobieranie świadczenia i pójdą do pracy, będzie niewielu, gdyż "towarzyszyć im będzie poczucie straty czegoś, co im się należy i co zostało przez nich wypracowane".

- W ten sposób kolejna część pracowników zniknie z rynku. Analizuję propozycje rządu i mam wrażenie, że powstały w różnych, odseparowanych od siebie centrach zarządzania, bez spojrzenia na długofalowe konsekwencje - ocenia Arendarski.

W podsumowaniu prezes KIG podkreśla, że sytuacja na rynku pracy w Polsce jest trudna - przede wszystkim z powodu niżu demograficznego. - Obywateli nie przybywa tylko ubywa, zarówno przez niskie wskaźniki rozrodczości, jak i emigrację do zamożniejszych krajów Europy Zachodniej - tłumaczy. Dodaje, że obecnie rynek „ogołaca się" z pracowników, a perspektywy nie napawają optymizmem.

- W Polsce pojawiły się branże, które bez stałego dopływu pracowników zza wschodniej granicy - głównie z Ukrainy - przestałyby funkcjonować. Przykładem jest branża przetwórstwa rolno-spożywczego, handel detaliczny i wiele innych dziedzin, dlatego należy dbać o odpowiednią ilość pracowników na rynku - konstatuje szef KIG.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR