Kluby Senior-WIGOR w pierwszej kolejności w biednych gminach

POLITYKA SENIORALNA

Autor: NTO, GW, Nowiny/Rynek Seniora   20 stycznia 2015 09:47


Kluby Senior-WIGOR w pierwszej kolejności w biednych gminach

Zaprezentowany przez Ministerstwo Pracy i Pomocy Społecznej program Senior-WIGOR został przygotowywany z myślą przede wszystkich o biedniejszych gminach.

Chodzi głównie o gminy wiejskie i miejsko-wiejskie, gdzie nie ma wystarczającej infrastruktury dla opieki nad emerytami.

Program zakłada wsparcie dla budowy dziennych domów i klubów dla seniorów, a także ich utrzymanie. Tylko w tym roku ma powstać 100 takich placówek, sam program ma być realizowany aż do 2020 roku. Rząd chce na to wydać 360 mln zł.

Samorządy dostaną do 80 proc. dofinansowania do uruchomienia dziennego domu lub klubu (ale nie więcej niż 100 tys. zł). Gmina będzie mogła liczyć także na dotację w wysokości 50 tys. zł na wyposażenie obiektu.

Ministerstwu Pracy szczególnie zależy, aby palcówki powstawały w małych gminach. "Priorytetem będą gminy o niskich dochodach na jednego mieszkańca i wysokim odsetku osób starszych w ogólnej liczbie mieszkańców gminy, w których nie ma w tym zakresie żadnej infrastruktury pomocy społecznej, w szczególności gminy wiejskie i miejsko-wiejskie" - czytamy w projekcie.

Mamy niż demograficzny, wiele budynków, w których były szkoły, stoi dziś pustych. Można je łatwo zaadaptować na dom dla seniorów. Nie ma sensu budować nowego budynku - podpowiada Ministerstwo Pracy.

Więcej: Kosiniak-Kamysz: w 2015 r. powstanie 100 placówek Senior-WIGOR

Czy jest zapotrzebowanie na tego typu placówki?

O tym, jak duża jest potrzeba aktywizacji seniorów na wsi, pokazuje przykład nowo uruchomionego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Ziemi Kozielskiej (Opolskie). Wykłady odbywają się w Koźlu, ale jego uczestnikami są w dużej części mieszkańcy małych podkozielskich miejscowości, a samo stowarzyszenie ma swoją siedzibę w Reńskiej Wsi.

Jak podkreśla prezes UTW w Rzeszowie, Danuta Kamieniecka-Przywara, seniorzy są ogromnie zainteresowani różną formą aktywności. Można to zaobserwować właśnie na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Rzeszowie. Każdego roku przyjmuje on 200 nowych członków, a aktywnych jest już ponad 1100.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.