Kolejny etap integracji środowiska: czas na parlament seniorów
Autor: MK/Rynek Seniora   31 marca 2015 09:52

Stworzenie Obywatelskiego Parlamentu Seniorów, który swoją działalność mógłby zainaugurować jeszcze w tym roku - to jeden z głównych postulatów Deklaracji Końcowej II Kongresu Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Przyjęcie Deklaracji poprzedziła dyskusja z poświęcona największym wyzwaniom i zadaniom stojącym zarówno przed ruchem UTW, jak i przed szeroko pojętą polityką senioralną w naszym kraju.  

Druga Irlandia?
- Integracja  środowiska senioralnego w Polsce może być przykładem dla innych środowisk - mówił Michał Szczerba (PO), przewodniczący sejmowej komisji ds. polityki senioralnej.  - Stworzenie Obywatelskiego Parlamentu Seniorów byłoby szansą na wzmocnienie tej integracji oraz na zwiększenie wpływu osób starszych na bieżące działania polityczne - podkreślał.

Szczerba podał przykład Irlandii, w której taki parlament działa już od 1994 r.  - Zrzesza on 420 organizacji senioralnych. Nie ma inicjatywy, nie ma przedsięwzięcia bez zasięgnięcia opinii tego organu - tłumaczył poseł.

Wyjaśnił, że wprawdzie sam parlament seniorów w Irlandii nie jest organem stałym, ale już komisje, które w nim działają pracują przez cały rok. Mało tego, organ ten posiada również struktury regionalne i lokalne oraz wydaje własny biuletyn, który co miesiąc dociera do irlandzkich emerytów.  - Parlament seniorów ma także swoich przedstawicieli we wszystkich instytucjach, których działalności dotyczy osób starszych - z odpowiednikami naszego NFZ czy ZUS na czele - tłumaczył Szczerba.

Konsultować i pozyskiwać środki
Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej, mówił, że Deklaracja II Kongresu UTW jest dla jego resortu niezwykle ważną wskazówką dotyczącą kierunków polityki senioralnej prowadzonej przez resort. Podkreślał też, że ministerstwo skupia się w tej chwili na realizowaniu zapisów zawartych w Założeniach Długofalowej Polityki Senioralnej Państwa na lata 2014-2020.

Minister przedstawił także pomysł zorganizowania 16 regionalnych konferencji, w trakcie których przedstawiciele Uniwersytetów Trzeciego Wieku oraz innych podmiotów zrzeszających seniorów uzyskają od przedstawicieli władz samorządowych informacje dotyczące możliwości pozyskiwania środków na realizację polityki senioralnej z regionalnych programów operacyjnych.

Inne wyzwania na przyszłość związane z prowadzeniem polityki senioralnej to, zdaniem Kosiniaka-Kamysza, m.in. zwiększenie liczby osób zaangażowanych w tzw. srebrną gospodarkę (np. zwiększenie liczby profesjonalnych opiekunów osób starszych).

Marka UTW
Wiesława Borczyk, prezes Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku oraz Krystyna Lewkowicz, prezes Fundacji „Ogólnopolskie  Porozumienie Uniwersytetów Trzeciego Wieku” podkreślały, że w ostatnich latach nastąpiło ogromne przyspieszenie, jeśli chodzi o proces konsolidacji wszystkich podmiotów skupionych wokół idei UTW.

- Jednym z wyzwań stojących przed naszym ruchem jest dalsze wzmacnianie marki UTW - powiedziała Krystyna Lewkowicz..  

Wiesława Borczyk: - Chcemy wzmacniać naszą pozycję w regionach, przekonywać samorządowców do tego, by byli otwarcie na nasze potrzeby i na poziomie lokalnym pozwolili nam wykorzystywać istniejący już potencjał (np. lokalowy). Dla UTW  nie trzeba budować nowych gmachów.  

Borczyk podkreśliła też ogromne znaczenie lokalnych liderów ruchu UTW. Muszą mieć oni odpowiednie kompetencje do tego, by podołać  wszystkim zadaniom związanym z kierowaniem tymi przedsięwzięciami. Niezwykle ważny jest tu też proces zastępowalności pokoleń.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.