Kombatanci będą mieli prawo do noszenia munduru. Otrzymają go za darmo

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   24 lutego 2017 15:27


Kombatanci będą mieli prawo do noszenia munduru. Otrzymają go za darmo Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Prawo do noszenia munduru wraz z oznakami stopni wojskowych zapewnia członkom Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej rządowy projekt nowelizacji ustawy o kombatantach, przyjęty bez poprawek przez Senat w piątek (24 lutego).

Za nowelą ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego, głosowało 81 senatorów, nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Przyznanie weteranom prawa do otrzymania i noszenia ubioru mundurowego wraz z oznakami stopni wojskowych, ma być wyrazem uznania dla ich niezłomnej postawy i zasług w walce o niepodległość Polski. "W ten sposób nasze państwo uhonoruje członków Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej, tj. m.in. żołnierzy wyklętych, powstańców warszawskich, żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie" - zakłada nowelizacja ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego.

Zgodnie z uchwalonymi przepisami, każdy członek Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej będzie mógł jednorazowo, bezpłatnie otrzymać mundur na własność i nosić go w określonych sytuacjach wraz z oznakami stopni wojskowych. Ubiór mundurowy będzie wydawany na wniosek członka korpusu, złożony do wojskowego komendanta uzupełnień.

Elementy ubioru mundurowego, okoliczności i sposób jego noszenia wraz z oznakami stopni wojskowych oraz jego wzór określi w rozporządzeniu minister obrony narodowej. Ubiór mundurowy kombatantów będzie się różnić od umundurowania używanego przez Siły Zbrojne RP.

Nowelizacja wzorowana jest na prawach, jakie w 1919 r. rząd II RP przyznał weteranom powstania styczniowego.

Wydatki na pokrycie kosztów związanych z wydawaniem ubiorów mundurowych poniesie budżetu państwa, z części będącej w dyspozycji ministra obrony narodowej. Analiza wykazała, że o prawo do umundurowania będzie miało ok. 8 tys. weteranów, szacuje się, że 3 tys. z nich wystąpi o mundur. Przewiduje się, że koszt umundurowania jednego weterana to ok. 3 tys.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR