Komisja ds. służb specjalnych miała uwagi ws. obniżenia emerytur

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   14 grudnia 2016 09:45


Komisja ds. służb specjalnych miała uwagi ws. obniżenia emerytur Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Sejmowa komisja ds. służb specjalnych pozytywnie, ale z uwagami oceniła projekt ustawy zmniejszającej emerytury i renty b. funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL - dowiedziała się PAP we wtorek (13 grudnia) w komisji. Posłowie przypomnieli o wyroku TK z 2010 r.

W opinii przygotowanej podczas wtorkowego posiedzenia komisji posłowie ocenili, że - zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z lutego 2010 r. - mimo znaczącego upływu czasu od przemian ustrojowych ustawodawca ma prawo wprowadzania regulacji obniżających świadczenia emerytalne za okres służby w organach bezpieczeństwa PRL.

Komisja przypomniała, że zgodnie z tamtym wyrokiem na emeryturę funkcjonariuszy składają się dwie części - za pracę w III RP i wypracowana w PRL. Część wypracowana w III RP uwzględnia podstawę świadczenia i dodatki przy rocznym wskaźniku podstawy 2,6 proc. Jedynie druga część - zgodnie z tamtym wyrokiem TK - ulega stosownemu ustawowemu obniżeniu - zaznaczyli posłowie.

Posłowie obawiają się, że w obecnym kształcie projektowanej ustawy jej zapisy mogłyby narazić się na zarzut niekonstytucyjności, jeśli nie zostanie uwzględniony ten podział przy obniżaniu świadczeń.

Opinia komisji ds. służb specjalnych została przekazana komisjom administracji i spraw wewnętrznych oraz polityki społecznej i rodziny. Te dwie komisje we wtorek po południu rozpoczęły prace nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin.

Jeśli zakończą prace, Sejm jeszcze podczas tego posiedzenia może zająć się drugim czytaniem projektu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR