
Skutki wdrożenia reformy emerytalnej czy świadczenia wypłacane osobom w wieku emerytalnym to tematy środowego (28 lutego) posiedzenia Komitetu Społecznego Rady Ministrów (KSRM), którym kieruje wicepremier Beata Szydło.
Podczas środowego posiedzenia KSRM zapoznał się też z informacją o skutkach przywrócenia wcześniejszego wieku emerytalnego. Dane na ten temat przedstawili wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed oraz prezes ZUS Gertruda Uścińska.
- Przejście na emeryturę jest prawem, nie obowiązkiem. Obniżając wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, dotrzymaliśmy słowa i przywróciliśmy wolność wyboru. Decyzję o tym, czy pozostać na rynku pracy, każdy podejmuje sam. Natomiast obecnie ważne jest przeanalizowanie rezultatów wprowadzenia tej reformy - powiedziała wicepremier Szydło.
Z przytoczonych podczas posiedzenia KSRM danych wynika, że w czwartym kwartale 2017 r., dzięki przywróceniu obniżonego wieku emerytalnego, emeryturę otrzymało 313 tys. osób.
"Jest to 79 proc. wszystkich uprawnionych, którzy mogli wcześniej przejść na emeryturę od początku października do końca grudnia. Na skorzystanie z prawa do emerytury w przywróconym wieku emerytalnym decydowały się głównie osoby, które wcześniej były nieaktywne zawodowo. Reforma wydłużająca wiek emerytalny w 2012 r. nie uwzględniała sytuacji zdrowotnej oraz zawodowej osób starszych. Osoby te zostały skazane na znaczące wydłużenie okresu oczekiwania na emeryturę, nie mając perspektywy lub możliwości dalszej pracy. To one w dużej mierze skorzystały na obniżeniu wieku emerytalnego" - napisano.
"W zdecydowanej mniejszości wśród decydujących się na emeryturę są pracujący - ci wolą pozostać na rynku pracy i kontynuować zatrudnienie. Wydatki Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS), w związku z przywróceniem wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn zamknęły się w czwartym kwartale 2017 r. w kwocie 1,99 mld zł, tj. 210 mln zł poniżej poziomu zakładanego przed wprowadzeniem reformy" - podkreślono.
Podczas środowego posiedzenia KSRM wicepremier Szydło poleciła też "wypracowanie rozwiązań, które ograniczą" liczbę emerytur niższych niż świadczenie minimalne (powodem wypłaty takich świadczeń są m.in. krótki staż pracy lub zatrudnienie w ramach umów, od których nie są odprowadzane składki).
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych