Komornik zabierze mniej. Najwyżej 75 proc. kwoty najniższych emeryturPAP/Rynek Seniora - 14 września 2016 10:20


Według posłów PiS podniesienie kwoty wolnej od potrąceń poprawi sytuację emerytów, którzy mają długi.

75 proc. kwoty najniższych emerytur ma być wolna od potrąceń - taką poprawkę przyjęto we wtorek (13 września) przez sejmową podkomisję, która zajmuje się projektem ustawy dotyczącym potraceń z rent i emerytur.

Posłowie przyjęli także poprawkę, która zakłada, że ustawa wejdzie w życie po sześciu miesiąc od opublikowania jej w dzienniku ustaw.

Komornicy będą inaczej podchodzili do emerytów?
Wnioskodawca projektu ustawy posłanka PiS Barbara Bartuś powiedziała we wtorek, że podniesienie kwoty wolnej od potrąceń poprawi sytuację emerytów, którzy mają długi.

- Te osoby są w najtrudniejszej sytuacji, bo ich świadczenia po potrąceniach komorniczych nie pozwalają na przeżycie. Wtedy żyją albo z pomocy społecznej, albo dzięki pomocy rodziny, która czasem też nie ma środków - mówiła.

Wyraziła nadzieję, że po wejściu w życie przepisów komornicy inaczej będą podchodzili do zadłużonych emerytów. - Jeżeli ta kwota do zajęcia będzie jeszcze mniejsza to komornik będzie częściej próbował sięgać po egzekucje z nieruchomości, czy dóbr ruchomych - wskazała.

Spłata kredytu inaczej traktowana niż alimenty
Podczas obrad sejmowej podkomisji opinie rządu na temat proponowanego projektu zaprezentował wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Marcin Zieleniecki. Poinformował, że rząd pozytywnie zaopiniował zwiększenia kwoty wolnej od potrąceń w przypadku, kiedy wobec osób prowadzona jest egzekucja np. spłaty kredytu.

Zwrócił uwagę, że rząd negatywnie ustosunkował się do podniesienia wolnej kwoty od potrąceń w przypadku potrąceń alimentacyjnych.

- Jeśli chodzi o dokonywanie potrąceń alimentacyjnych w grę w chodzi tutaj interes wierzycieli, w tym przypadku dzieci. Tutaj negatywnie zaopiniowaliśmy zwiększenia kwoty wolnej od potrąceń, która obecnie wynosi 50 proc - mówił wiceminister.

Dług wobec DPS-u
Zieleniecki powiedział, że rząd negatywnie ustosunkował się także do zwiększenia wolnej kwoty w przypadku potrąceń na rzecz opłat za pobyt w domach pomocy społecznej.

- Zwiększenie tej kwoty spowodowałoby obciążenie jednostek samorządu terytorialnego kosztami. Tutaj interes finansów publicznych wymaga również uwzględnienia - stwierdził.

Autorzy projektu - posłowie PiS proponują, by kwota wolna od potrąceń była na poziomie najniższej kwoty emerytury i renty (z wyjątkiem zobowiązań alimentacyjnych). Natomiast w przypadku roszczeń alimentacyjnych chronione byłoby 75 proc. emerytury (obecnie 60 proc.). A w przypadku potrąceń na rzecz opłat za pobyt w domach pomocy społecznej podniesiona miałaby być kwota emerytury wolna od potrąceń z 20 do 30 proc.