Komu przysługuje karta parkingowa i do czego uprawnia?

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Gazeta Prawna/Rynek Seniora   21 stycznia 2016 11:50


Komu przysługuje karta parkingowa i do czego uprawnia? Karta parkingowa daje szereg udogodnień - możliwość parkowania w wyznaczonych miejscach jest jednym z nich. Fot. archiwum

Dzięki karcie parkingowej można parkować na „kopercie” i nie trzeba stosować się do niektórych znaków. O dokument mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne. Ale nie tylko.

Karta parkingowa przysługuje osobom o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności i osobom niepełnosprawnym, które nie ukończyły 16 r.ż. i mają znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się. Obowiązuje na osobę (nie na pojazd). Do wydania karty parkingowej niezbędne są orzeczenia lekarskie; rozpatrywane są także orzeczenia z zakresu chorób narządu wzroku, upośledzenia narządu ruchu lub chorób neurologicznych.

Dokument może także otrzymać placówka zajmująca się opieką, edukacją lub rehabilitacją osób niepełnosprawnych. To m.in. domy pomocy społecznej, hospicja, zakłady rehabilitacji leczniczej, placówki opiekuńczo-wychowawcze oraz ośrodki wsparcia, w których przebywają osoby niepełnosprawne. W tym przypadku karta obowiązuje na pojazd.

Z kartą można korzystać z tzw. „kopert” i nie trzeba stosować się m.in. do zakazów: postoju, jazdy w obu kierunkach, wjazdu pojazdów silnikowych z wyjątkiem motocykli, wjazdu autobusów, postoju w dni parzyste i nieparzyste.

Kartę parkingową wydaje przewodniczący powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności na okres nieprzekraczający 5 lat (osoby niepełnosprawne) lub na okres 3 lat (pojazdy uprawnionych do karty placówek). Koszt wydania wynosi 21 zł plus 8 zł opłaty ewidencyjnej.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.