Koniec kadencji: osiągnięcia, programy, hasła

POLITYKA SENIORALNA

Autor: tokfm.pl/Rynek Seniora   13 października 2015 16:16


Koniec kadencji: osiągnięcia, programy, hasła PO skupi się na rozwoju geriatrii i usług telemedycznych, PiS chce przywrócenia niższego wieku emerytalnego. Fot. Fotolia

Już teraz 22 proc. wyborców ma powyżej 60 lat. Politycy coraz częściej zaczynają dostrzegać problemy seniorów i ich rodzin.

W mijającej kadencji sprawami osób starszych zajmowało się Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, a w Sejmie posłowie komisji polityki senioralnej.

Ministerstwo pracy stworzyło programy na rzecz osób starszych, np. ich aktywności społecznej.

W tym roku rząd zapowiedział organizację dziennych domów opieki dla osób niepracujących w wieku powyżej 60 lat. Domy mają zapewniać seniorom opiekę pielęgnacyjną, zajęcia kulturalne i edukacyjne.

Na powstanie domów rząd przeznaczył 370 mln zł. Z tych pieniędzy do 2020 r. ma powstać lub zostać doposażonych 100 placówek dla 2 tys. seniorów. Jednak samorządy, które chcą aplikować o dotację, muszą pokryć 20 proc. kosztu budowy. W ten sposób rząd przerzuca część odpowiedzialności za starzejące się społeczeństwo na gminy.

PO zapowiada, że będzie kontynuowała dotychczasowe działania i programy, skupi się na rozwoju geriatrii i usług telemedycznych oraz zmieni system refundowania leków. PSL chce bezpłatnych leków dla seniorów i 1200 zł emerytury minimalnej.

PiS wraz ze Zjednoczoną Prawicą zapowiadają przywrócenie niższego wieku emerytalnego oraz darmowych leków dla seniorów po 75. roku życia.

Zjednoczona Lewica chce obniżenia wieku emerytalnego i darmowych leków dla najuboższych seniorów. Jednocześnie postuluje podniesienie emerytur, wprowadzenie funduszu opieki długoterminowej, urlopu wypoczynkowego dla opiekunów osób starszych.

Więcej: www.tokfm.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.