Kopacz: 1200 placówek dla seniorów do 2020 roku
Autor: PAP/Rynek Seniora   08 czerwca 2015 15:08

Jeszcze w tym roku ma powstać pierwsze sto placówek dziennego pobytu dla osób powyżej 60. roku życia. Do 2020 r. ma ich być ponad 1,2 tys. za 370 mln zł - poinformowała w poniedziałek (8 czerwca br.) premier Ewa Kopacz.

Szefowa rządu rozmawiała w Warszawie z przedstawicielami Gminnych Rad Seniorów o programie Senior-WIGOR. - Program, który jest finansowany z budżetu państwa, to jest 370 mln zł. Realizowany do roku 2020. Jeszcze w tym roku będziemy uruchamiać pierwsze sto placówek dziennego pobytu dla ludzi powyżej 60. roku życia - powiedziała Kopacz na konferencji prasowej po spotkaniu.

- Niezależnie od tych stu powstanie do roku 2020 ponad 1,2 tys. takich domów dziennego pobytu dla seniorów - dodała.

Kopacz relacjonowała, że rozmawiała z seniorami o tym, by "nie uszczęśliwiać" ich rządowym pomysłem. Przypomniała, że opieka nad seniorami jest zadaniem własnym gmin, które nie zawsze są w stanie to finansować. - Stąd dofinansowanie z budżetu państwa - zaznaczyła premier.

Mówiła, że rząd nie chce, by samorządy decydowały, jak seniorzy mają sobie urządzić placówki dziennego pobytu, które są przecież dla nich dedykowane. - Dlatego też poprosiliśmy dziś przedstawicieli gminnych rad seniorów, aby czynnie uczestniczyli w organizowaniu i tworzeniu tego projektu - powiedziała szefowa rządu.

Przypomniała, że od poniedziałku do końca czerwca samorządy mogą aplikować o rządowe dotacje na domy Senior-WIGOR. Samorządy - zdaniem Kopacz - są przygotowane, by składać aplikacje, bo były już informowane o tej możliwości przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Na konferencji prasowej premier Kopacz zaprezentowano film promujące placówki dziennego pobytu dla seniorów.

Celem programu Senior-WIGOR ma być zapewnienie wsparcia seniorom m.in. poprzez umożliwienie korzystania z oferty opiekuńczej, aktywizującej, edukacyjnej, kulturalnej, rekreacyjnej oraz prozdrowotnej.

Jak podkreśla MPiPS, placówki, które mają powstawać w ramach programu, można określić jako "połączenie uniwersytetu trzeciego wieku, klubu seniora, biblioteki i gabinetu rehabilitacyjnego". Będą one przeznaczone dla osób niepracujących w wieku powyżej 60 lat. W dziennym domu Senior-WIGOR będą mogły spędzić co najmniej 8 godzin dziennie od poniedziałku do piątku. Znajdzie się w nim pomieszczenie m.in. do: wspólnych spotkań, gotowania, ćwiczeń i relaksu (z biblioteką, sprzętem RTV oraz komputerem z dostępem do internetu). Zapewniony będzie także ciepły posiłek.

W pierwszej kolejności będą one tworzone w gminach o niskich dochodach na jednego mieszkańca i wysokim odsetku osób starszych, które potrzebują wsparcia. Planuje się, że w tym roku powstanie lub zostanie doposażonych ok. 100 placówek z ok. 20 miejscami dla seniorów.

Samorząd może uzyskać jednorazowe wsparcie finansowe na utworzenie placówki do 80 proc. całkowitych kosztów, ale nie więcej niż 250 tys. zł. Na adaptację budynku przewidziano nie więcej niż 180 tys. zł, natomiast dotację na wyposażenie domu można otrzymać jednorazowo w wysokości nie wyższej niż 70 tys. zł. Z budżetu państwa zostanie również sfinansowana jedna trzecia kosztów utrzymania seniora w domu dziennym, kwota ta nie może przekroczyć 200 zł miesięcznie.

Samorządy, które będą aplikowały o dotację, muszą posiadać własny wkład w wysokości nie mniejszej niż 20 proc. całkowitego kosztu. Projekty będą realizowane na podstawie umów jednorocznych od 1 lipca do 31 grudnia br. Oferty można składać od 8 czerwca do 30 czerwca.

Dzienny dom Senior-WIGOR może powstać we współpracy z innymi instytucjami i organizacjami. Ofertę będzie można poszerzyć na usługi świadczone poza siedzibą domu.

W domu Senior-WIGOR jeden pracownik będzie miał pod opieką maksymalnie 15 seniorów. Dodatkowo zatrudniony będzie fizjoterapeuta, pielęgniarka, ratownik medyczny, psychoterapeuta lub dietetyk (w zależności od potrzeb danej placówki).

Szczegółowe informacje o konkursie można znaleźć na stronie:http://www.mpips.gov.pl/bip/ogloszenia-i-wykazy/polityka-senioralna/ogloszenie-o-otwartym-konkursie-na-najlepsze-projekty-dofinansowywane-ze-srodkow-programu-wieloletniego-senior-wigor-na-lata-2015-2020--edycja-2015/.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.