Kopacz: do końca roku 100 domów dziennego pobytu dla seniorów
Autor: DKX/Rynek Seniora   17 marca 2015 16:13

Do 2020 roku Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przeznaczy 370 mln zł na utworzenie dziennych domów seniora, z tego 30 mln zł w 2015 r. Rząd przyjął dzisiaj (17 marca) program Senior-WIGOR.


Dzięki programowi "Senior-WIGOR", do końca 2015 roku ma powstać 100 domów dziennego pobytu, w których opiekę znajdą osoby starsze - poinformowała premier Ewa Kopacz.

Jednostka samorządu terytorialnego będzie mogła uzyskać z budżetu państwa jednorazowe wsparcie finansowe na utworzenie placówki do 80 proc. całkowitych kosztów, ale nie więcej niż 250 tys. zł, z tego na adaptację budynku przewidziano nie więcej niż 180 tys. zł, natomiast dotację na wyposażenie domu jednorazowo w wysokości nie wyższej niż 70 tys. zł.

Z budżetu państwa zostanie również sfinansowana 1/3 kosztów utrzymania seniora w domu dziennym, ale nie więcej niż 200 zł miesięcznie.

Najpierw w biedniejszych gminach
Kopacz przypomniała, że opieka dla osób powyżej 60. roku życia obejmować będzie m.in. rehabilitację i pomoc medyczną pielęgniarki, a także możliwość odpoczynku.

Planuje się, że w tym roku powstanie lub zostanie doposażonych ok. 100 placówek z ok. 20 miejscami dla seniorów. W pierwszej kolejności będą one tworzone w gminach o niskich dochodach na jednego mieszkańca i wysokim odsetku osób starszych, które potrzebują wsparcia.  Rząd ocenia, że przez 6 lat funkcjonowania programu powinno powstać ok. 1200 placówek.

- Seniorom często brakuje im miejsca, w którym mogą się spotykać i wspólnie realizować swoje pomysły. Dzięki programowi Senior WIGOR powstanie nowa przestrzeń dostępna dla osób starszych - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

Program adresowany jest do nieaktywnych zawodowo osób w wieku 60+. W dziennym domu Senior-WIGOR będzie można spędzić co najmniej 8 godzin dziennie od poniedziałku do piątku. Znajdzie się w nim pomieszczenie m.in. do: wspólnych spotkań, gotowania, ćwiczeń i relaksu (z biblioteką, sprzętem RTV oraz komputerem z dostępem do internetu). Zapewniony będzie także ciepły posiłek.

Opieka i terapia
W domach seniora oferowana będzie opieka jednego pracownika na 15 osób starszych, fizjoterapeuty lub pielęgniarki albo ratownika medycznego, psychoterapeuty lub dietetyka (w wymiarze czasu odpowiednim do potrzeb i preferencji placówki). W domu o liczbie miejsc większej niż 15, ale mniejszej niż 30, samorząd we współpracy z urzędem pracy będzie mógł zaangażować stażystę. Dzienny dom "Senior-WIGOR" - we współpracy z innymi instytucjami i organizacjami - będzie mógł świadczyć usługi poza swoją siedzibą.

Celem programu, jak wielokrotnie informowano, ma być zapewnienie wsparcia seniorom m.in. poprzez umożliwienie korzystania z oferty opiekuńczej, aktywizującej, edukacyjnej, kulturalnej, rekreacyjnej oraz prozdrowotnej.

"Efektem programu powinna być poprawa jakości życia seniorów, większe poczucie bezpieczeństwa i aktywniejsze spędzanie wolnego czasu, a także większe zaangażowanie w działania samopomocowe i na rzecz środowiska lokalnego, w tym wolontariat międzypokoleniowy. Program ma także przeciwdziałać marginalizacji i wykluczeniu społecznemu osób starszych" - napisało Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie wydanym po posiedzeniu rządu.

Projekty będą mogły być realizowane w partnerstwie w organizacjami pozarządowymi lub zlecane im do wykonania przez samorządy.

Program realizowany będzie w latach 2015-2020 jako element Założeń Długofalowej Polityki Senioralnej w Polsce na lata 2014-2020.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.