Kopacz o Parlamencie Seniorów: niech nikt tego nie popsuje

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   20 października 2015 10:41


Kopacz o Parlamencie Seniorów: niech nikt tego nie popsuje Ewa Kopacz zapewnia, że rząd i PO nie tylko w kampanii pamiętają o seniorach. Fot. PTWP Paweł Pawłowski

Pamiętamy o seniorach nie tylko w kampanii - mówiła premier Ewa Kopacz we wtorek (20 października) w Radomiu na otwarciu domu dziennego pobytu, który powstał w ramach programu Senior-Wigor.

Jak powiedziała szefowa rządu, ludzie zaangażowani w powstanie radomskiego domu dziennego pobytu, "szybko potrafili przekuć teorię, wizję z papieru w czyn". - Bo my tacy już jesteśmy, inni gadają, a my robimy - dodała.

Kopacz podkreśliła, że do końca roku takich domów tworzonych w ramach rządowego programu Senior-Wigor powstanie w całym kraju ponad 100. - Cieszy mnie, że taki dom również funkcjonuje w Radomiu - mówiła.

Senior-WIGOR to projekt Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, zaplanowany na lata 2015-2020, w ramach którego samorządy mogą ubiegać się o pieniądze na doposażenie domów dziennego pobytu. W tym roku dofinansowanie na utworzenie dziennych domów Senior-Wigor otrzyma 119 samorządów z całej Polski. Najwięcej placówek - po 14 - powstanie w woj. śląskim i wielkopolskim.

Kopacz zapewniała, że rząd i PO nie tylko w kampanii pamiętają o seniorach. - Nie jesteśmy tymi, którzy przypominają sobie o grupach społecznych tylko dlatego, że trzeba pozyskać ich głosy - stwierdziła.

W tym kontekście mówiła m.in., że gdy była marszałkiem Sejmu, doprowadziła do powstania stałej sejmowej komisji zajmującej się sprawami seniorów. - Dzisiaj seniorzy mogą o swoich sprawach decydować - dodała Ewa Kopacz. Przypomniała też, że rozpoczął funkcjonowanie Parlament Seniorów, a ona - jak mówiła - była bardzo dumna z seniorów uczestniczących w tej inicjatywie, widząc ich zasiadających w sali sejmowej na miejscach posłów. - I niech tak zostanie, niech nikt tego nie popsuje - dodała.

Kopacz przyznając, że "niestety wszystko co do tej pory udało się zrobić, to nadal mało", przypominała, że m.in. seniorzy będą mogli korzystać od stycznia 2016 r. z bezpłatnej pomocy prawnej, a w budżecie na przyszły rok zagwarantowano 20 mln zł na to, by "zdecydowanie liczniej mogli korzystać z turnusów rehabilitacyjnych".

Dom dziennego pobytu dla seniorów znajduje się w wyremontowanej zabytkowej kamienicy w centrum Radomia. Seniorzy mają do dyspozycji m.in. salę klubową, taneczną, do muzykoterapii, salkę gimnastyczną. Pomieszczenia urządzono tak, by czuli się jak w domu.

Ambasadorka programu Senior-Wigor Lidia Przyborowska z Radomia, podkreśliła, że takie placówki powinny powstawać w całej Polsce, ponieważ - jak wskazuje demografia - seniorów będzie przybywać. - To jest dobre rozwiązanie dla osób starszych, jak i dla ich rodzin. Młodzi ludzie, którzy odwiozą tu rano swoich rodziców czy dziadków, mogą być pewni, że będą oni mieć tutaj zapewnioną opiekę, że spędzą czas w towarzystwie i nie będą się nudzić w domu - dodała Przyborowska.

Jak podkreśliła pełnomocnik prezydenta Radomia Grażyna Jakubczyk, seniorzy będą dostawać ciepły posiłek. Zapewniona będzie im także pomoc socjalna, psychologiczna i pielęgniarska. - Będziemy prowadzić zajęcia kulturalno-oświatowe, zapraszać ciekawych ludzi, prowadzić zajęcia gimnastyczne, taneczne, muzykoterapię. W planach są także zajęcia kulinarne, hobbystyczne, ogrodnicze - wylicza Jakubczyk.

Wysokość opłaty za pobyt jest uzależniona od sytuacji finansowej seniora. Osoby o najniższych dochodach nie ponoszą żadnych kosztów, pozostali płacą miesięcznie od 150 do 300 zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.