Kopacz: osoby starsze wymagają od nas wsparcia

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   06 października 2015 08:48


Kopacz: osoby starsze wymagają od nas wsparcia  Premier Kopacz w Bydgoszczy mówiła m.in. o kondycji geriatrii w Polsce. Fot. Michał Oleksy, PTWP

Osoby starsze wymagają dziś od nas dodatkowego wsparcia - mówiła premiera Ewa Kopacz podczas poniedziałkowej (05.10. br.) wizyty na nowym Oddziale Geriatrii Szpitala MSW w Bydgoszczy. Przypomniała, że geriatria została uznana za specjalizację priorytetową.

- Do 1 października tu, w Bydgoszczy, było tylko i wyłącznie 19 miejsc geriatrycznych, czyli miejsc, w których osoby w wieku starszym mogły się profesjonalnie leczyć - mówiła premier. Jak dodała, w Szpitalu Klinicznym im. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy został otwarty oddział z 20 łóżkami, a na nowym Oddziale Geriatrii w Szpitalu MSW od 19 października będzie czekać kolejnych 20 łóżek.

Oznacza to - jak mówiła - że w Bydgoszczy łącznie będzie prawie 60 łóżek geriatrycznych. - To nadal jeszcze mało, ale jednak mimo wszystko przyspieszenie jest - podkreśliła.

Otwarcie oddziału ma poprawić jakość opieki nad pacjentami w podeszłym wieku, zapewnić możliwość wnikliwej oceny stanu zdrowia, sprawności fizycznej i umysłowej, wczesne wykrywanie chorób i ich leczenie. Opiekę nad seniorami sprawują lekarze, pielęgniarki, rehabilitanci, psycholodzy i pracownicy socjalni. Dyrekcja szpitala podkreśla, że jest to drugi oddział geriatryczny w regionie kujawsko-pomorskim.

Nowy Oddział Geriatrii Szpitala MSW ma zwykłe sale z 17 łóżkami, a także salę intensywnego nadzoru medycznego z trzema łóżkami.

Premier przypomniała, że na bazie Instytutu Reumatologii w Warszawie otwierany jest Instytut Geriatrii, który ma kształcić lekarzy geriatrów. - To tam będziemy kształcić naszą kadrę medyczną, tam będziemy kształcić lekarzy geriatrów, którzy są wyspecjalizowani w leczeniu schorzeń wieku starczego - mówiła.

Przypomniała też, że geriatria jako specjalizacja została uznana za priorytetową, co oznacza, że absolwenci akademii i uniwersytetów medycznych w pierwszej kolejności będą otrzymywać rezydentury.

- Ci ludzie, którzy dla nas wywalczyli wolność, demokrację, ci, którzy nas wychowywali, ci, którzy uczyli nas tolerancji, dzisiaj potrzebują od tych młodszych, od nas wszystkich, dodatkowego wsparcia - zaznaczyła Kopacz.

Premier przebywa w regionie kujawsko-pomorskim z dwudniową wizytą, którą rozpoczęła w poniedziałek w Toruniu, gdzie spotkała się z uczniami I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika. Następnie udała się do Bydgoszczy, gdzie odwiedziła gruntownie modernizowany dworzec Bydgoszcz Główna.

W ramach modernizacji zburzono zasadniczy budynek dworca z końca lat 60. zeszłego wieku, a na jego miejscu wybudowano czterokondygnacyjny obiekt, gdzie mieszczą się m.in. kasy biletowe, informacja, poczekalnia i sklepy. Odrestaurowano też dawny, XIX-wieczny budynek dworca, pomiędzy trzecim i czwartym peronem. Na parterze urządzono poczekalnię dla osób z dziećmi, a w pozostałej części mieszczą się biura spółek kolejowych.

Dworzec został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i mających trudności z poruszaniem się. Powstały specjalne ścieżki i oznaczenia dla osób niedowidzących, w budynku stacji zamontowano windy wyposażone w system informacji głosowej i oznaczenia w języku Braille'a. Cały obiekt został wyposażony w monitoring. Przebudowano infrastrukturę kolejową, m.in. tory i sieć trakcyjną. Wykonawcą dworca jest konsorcjum firm Budimex SA z Warszawy i Lech sp. o.o. z Bydgoszczy. Koszt inwestycji wynosi 197 mln zł, z czego 120 mln stanowi dofinansowanie unijne.

Podczas zwiedzania przez premier Kopacz dworca kilka osób zaczęło skandować: „Beata, Beata”, na co kilka innych odpowiedziało, wołając: „Ewa, Ewa”.

We wtorek (6.10. br.) w Bydgoszczy odbędzie się posiedzenie rządu. Dotąd rząd Kopacz odbył wyjazdowe posiedzenia w Katowicach, Łodzi, Wrocławiu, Krakowie i Gdańsku. Premier zapowiedziała w poniedziałek, że posiedzenie w przyszłym tygodniu zostanie zorganizowane w Szczecinie.  

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.