Kopacz w Płocku: rząd pamięta o seniorach

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   05 października 2015 08:54


Kopacz w Płocku: rząd pamięta o seniorach Premier mówiła w Płocku o działaniach, które jej rząd podjął z myślą o seniorach. Fot. Michał Oleksy, PTWP

Premier Ewa Kopacz spotkała się w sobotę (3 października) w Płocku z seniorami. Przekonywała, że jej rząd podjął szereg konkretnych działań na rzecz wsparcia osób starszych, jak np. zwiększenie dofinansowania turnusów rehabilitacyjnych i ustanowienie jednorazowych dodatków do najniższych rent i emerytur.

Wśród inicjatyw rządowych, dotyczących pomocy i aktywizacji seniorów, Kopacz wymieniła także bezpłatne punkty porad prawnych.

Opracowywany przez ministerstwo pracy projekt waloryzacji rent i emerytur w 2016 r. zakłada, że waloryzacja będzie procentowa, a specjalny dodatek zostanie wypłacony jednorazowo w marcu 2016 r. Będzie on zróżnicowany w zależności od wysokości otrzymywanej renty lub emerytury i wyniesie od 100 do 350 zł.

Kopacz przyjechała do Płocka busem z hasłem wyborczym PO „Silna gospodarka, wyższe płace”. W tamtejszej hali widowiskowo-sportowej Orlen Arena zwiedziła płockie „Targi Zdrowego Życia - Senior 2015”. Dla osób starszych przygotowano tam m.in. stoiska tematyczne, w tym sprzętu rehabilitacyjnego, środków pielęgnacyjnych i zdrowej żywności, a także ofertę uzdrowisk i sanatoriów. W trakcie targów możliwe były również bezpłatne badania lekarskie i porady farmaceutyczne.

- My staraliśmy się przez ten rok, mówię o swoim rządzie, o koalicji rządzącej, zrobić jak najwięcej dla seniorów. I bezpłatna pomoc prawna, i zwiększenie finansowania turnusów rehabilitacyjnych o 20 mln zł., i wreszcie renty i emerytury, które będą nie tylko rewaloryzowane - oświadczyła premier. Kopacz dodała, że osoby, które „mają emerytury i renty małe dostaną w przyszłym roku, a to jest zapisane w budżecie państwa, również dodatki jednorazowe do 350 zł” - oświadczyła Kopacz podczas konferencji prasowej.

Premiera podkreśliła, że szczególnie ważne są miejsca, gdzie budowane są domy dziennego pobytu dla seniorów oraz dla najciężej chorych spośród tej grupy społecznej, w tym dotkniętych chorobą Alzheimera. Takie domy mają powstać również w Płocku.

- To co dla mnie jest ważne, bliskie sercu, to domy dziennego pobytu. W tych domach dziennego pobytu będziecie pod okiem pielęgniarki, która da wam leki, będziecie mogli spędzać czas, gdy wasze dzieci będą realizować się zawodowo. Będzie mieli miejsce, gdzie będziecie mogli przebywać nie tylko w warunkach domowych, ale łączyć te warunki ze swoim leczeniem i rehabilitacją - tłumaczyła Kopacz.

Senior-WIGOR to rządowy program przewidujący budowę sieci dziennych domów pobytu dla osób starszych. Budżet projektu - jak przypomniała Kopacz - to 370 mln zł do 2020 r. W 2015 r. powstanie 113 dziennych domów ze średnią liczbą 20 miejsc. W placówkach znajdą się m.in. pomieszczenia do wspólnych spotkań, gotowania, ćwiczeń i relaksu. Będzie również biblioteka, sprzęt RTV i dostęp do internetu. Seniorzy będą też mieli zapewniony ciepły posiłek.

Ministerstwo zdrowia ogłosiło w lipcu konkurs na tworzenie i prowadzenie dziennych domów opieki medycznej dla osób niesamodzielnych, w tym zwłaszcza starszych. Mają być to miejsca, gdzie możliwa będzie rehabilitacja i specjalistyczna opieka medyczna w warunkach zbliżonych do domowych. Według Kopacz, na ten cel przeznaczonych zostało 40 mln zł. Wsparcie obejmie 40 placówek. 

Premier przypominając seniorom o bezpłatnej pomocy prawnej, która ma ruszyć z początkiem przyszłego roku, podkreśliła, że projekt ten ma przede wszystkim służyć właśnie osobom starszym. Od 1 stycznia 2016 r. w całej Polsce powstanie 1500 takich miejsc. - Będziecie mogli pójść do adwokata, radcy prawnego, doradcy finansowego i uzyskać nie tylko poradę, ale również konieczne pismo, wtedy kiedy trzeba będzie złożyć je w sądzie - wyjaśniła premier.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.