Kosinak-Kamysz: srebrna ekonomia i białe miejsca pracy to wyzwanie
Autor: Katarzyna Lisowska/Rynek Seniora   18 września 2014 08:52

Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz zwrócił uwagę na konieczność nowego podejścia do seniorów. - Srebrna ekonomia i białe miejsca pracy stanowią dziś nasze wspólne wyzwanie - powiedział.

O priorytetach polityki senioralnej rozmawiano 17 września br. w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej podczas debaty "Rozwój usług medyczno-opiekuńczych dla osób starszych". Zorganizowano ją w ramach projektu "Strategia rozwoju usług opieki długoterminowej nad osobami starszymi", finansowanego ze środków unijnych. 

Potrzeba nam wyspecjalizowanej kadry - nie tylko lekarzy i pielęgniarek, ale także rehabilitantów, ratowników medycznych; opieka długoterminowa stwarza nowe wyzwania - potrzebni będą przedstawiciele takich zawodów jak asystent osoby starszej, opiekun osoby starszej. - Srebrna ekonomia i białe miejsca pracy stanowią dziś nasze wspólne wyzwanie - mówił Władysław Kosiniak-Kamysz.

Zdaniem szefa MPiPS dobrą praktyką jest zatrudnianie w szpitalach pracowników socjalnych.

Jak mówił, bliscy często nie wiedzą, co zrobić, gdy starsza osoba trafia do szpitala, staje się niesamodzielna i trzeba myśleć o domu opieki albo specjalistycznej opiece w domu. Podkreślił, że pracownik socjalny powinien być pomocnikiem rodziny w wypełnianiu obowiązku opieki.

- Mamy 9 mln seniorów. To osoby, którym musimy zapewnić odpowiedni poziom życia. By tak się stało potrzeba polityki, która nie będzie się ograniczała do opieki medycznej, czy socjalnej. Musimy pamiętać , że osoby po 60. roku życia chcą funkcjonować w społeczeństwie i musimy podjąć kroki, które sprawia, że nasi seniorzy możliwie długo będą sprawni i samodzielni - zaznaczył.

Minister Kosiniak-Kamysz podkreślił, że aby osiągnąć sukces w polityce senioralnej potrzeba współdziałania różnych resortów. Zapewnił, że taka współpraca jest prowadzona z powodzeniem.

Informował także, że z najnowszego unijnego raport podsumowującego, jak poszczególne kraje podeszły do Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej wynika, że Polska i Portugalia mają szczególne osiągnięcia. Wyróżniono nas m.in. za całkowitą zmianę podejście do polityki senioralnej i wypracowanie nowych strategii w tej dziedzinie.

Kosiniak-Kamysz przyznał także, że zdaje sobie sprawę, że tylko odpowiednia płaca sprawi, że do opieki nad osobami starszymi znajdą się chętni.

Jednak zwrócił uwagę, że to również duża szansa dla osób, które z racji zmian jakie zachodzą na rynku przestały być aktywne zawodowo.

- Żyjemy coraz dłużej i możemy być z tego dumni, bo to ogromne osiągnięcie cywilizacyjne, ale nie tylko długość życia jest ważna, ale i jego jakość - ocenił minister, odnosząc się do kwestii opieki nad osobami w podeszłym wieku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.