Kosiniak-Kamysz: program Senior-WIGOR trafi pod obrady rządu
Autor: PAP, MSPiP/Rynek Seniora   23 lutego 2015 16:01

Program Senior-WIGOR powinien trafić pod obrady rządu w przyszłym tygodniu - zapowiedział w poniedziałek (23 lutego) minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. W jego ramach ma powstać ok. 100 domów dziennego pobytu seniora do końca 2015 r.

Jak poinformował Kosiniak-Kamysz podczas spotkania z Radą Seniorów Miasta Skierniewice, zakończyły się konsultacje społeczne i międzyresortowe projektu Senior-WIGOR (Wiedza Integracja Godność Opieka i Rehabilitacja), który niebawem powinien zostać przyjęty przez rząd.

- Projekt uzyskał już akceptację Komitetu Stałego Rady Ministrów i - mam nadzieję - w przyszłym tygodniu zostanie on przedstawiony na rządzie - powiedział.

- Senior-WIGOR to połączenie uniwersytetu trzeciego wieku, klubu seniora, biblioteki i gabinetu rehabilitacyjnego. Planujemy stworzenie sieci placówek, które mają ułatwić aktywizację osób starszych -  mówił na początku stycznia br. Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wieloletni Program "Senior-WIGOR” to wsparcie gmin w tworzeniu i prowadzeniu Dziennych Domów Senior-WIGOR oraz Klubów Seniora-WIGOR. W pierwszej kolejności powstaną one w gminach wiejskich, miejsko-wiejskich, o niskich dochodach na jednego mieszkańca i wysokim odsetku osób starszych oraz takich, w których brakuje wsparcia dla seniorów.

Do 100 tys. zł na ośrodek
Samorządy będą mogły ubiegać się o dofinansowanie utworzenia placówki w wysokości do 80% całkowitego kosztu realizacji projektu (maksymalnie 100 tys. zł). Dofinansowanie wyposażenia dziennego domu wyniesie do 50 tys. zł oraz do 25 tys. w przypadku klubu.

Będzie można starać się także o dotacje na utrzymanie placówki. Dofinansowanie na działalność bieżącą na jednego uczestnika wyniesie do 200 zł w Dziennym Domu Senior-WIGOR oraz do 150 zł w Klubie Senior - Wigor.

W 2015 r. w ramach Programu powstanie ok. 100 placówek. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w tym roku przeznaczy na ten cel 20 mln zł. W sumie do 2020 r. będzie to 360 mln zł.

Premier Ewa Kopacz w swoim wystąpieniu podsumowującym 100 dni rządu przypomniała, że projekt programu trafił do konsultacji społecznych 31 grudnia 2014 r.; przyjęcie programu wraz z rozpoczęciem pilotażu przewidziane jest na drugi kwartał br.

Adaptacja istniejących obiektów
- Chcielibyśmy stworzyć w tym roku ok. 100 takich domów w całej Polsce, oraz aby do 2020 r. nie było gminy, w której nie byłoby klubu czy domu dziennego pobytu dla seniora – powiedział 23 lutego br. w Skierniewicach Kosiniak-Kamysz.

Minister zaznaczył też, że pieniądze z programu nie będą przeznaczone na budowę nowych obiektów, a raczej na adaptację już istniejących.  - To może być zaadaptowany dom kultury, który dzisiaj nie spełnia już swoich funkcji lub zamknięta szkoła. Wystarczy wyremontować dwa, trzy albo cztery pokoje, zapewnić część sanitarną i można stworzyć dobrą przestrzeń dla dziennego pobytu seniora.

Podczas spotkania z seniorami Kosiniak-Kamysz wyjaśniał również rolę, jaką miałyby spełniać takie ośrodki. Chodzi o m.in. przynajmniej jeden ciepły posiłek dla tych, którzy nie są stanie sobie go zapewnić, dostęp do internetu, czytelni, zajęcia nordic walking i różnego rodzaju pracownie dla osób starszych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.