Kosiniak-Kamysz: PSL stawia na politykę senioralną

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   27 sierpnia 2018 12:51


Kosiniak-Kamysz: PSL stawia na politykę senioralną Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

PSL jest jedynym ugrupowaniem, które od początku stawia na politykę senioralną - powiedział prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz, który w sobotę (25 sierpnia) brał udział w Wojewódzkich Dniach Seniora w Skierniewicach.

- PSL jest jedynym ugrupowaniem, które od początku stawia na politykę senioralną. Senior - osoba w dostojnym wieku - jest w centrum naszego zainteresowania. Gdy w Polsce trwa wojna billboardowa pomiędzy PO a PiS, my zajmujemy się sprawami najważniejszymi, sprawami milionów naszych rodaków, bo seniorzy za chwilę stanowić będą 10-milionową grupę w Polsce - podkreślił lider PSL w czasie konferencji prasowej.

Kosiniak-Kamysz mówił o działaniach PSL - z okresu współrządzenia krajem - na rzecz najstarszych obywateli; w tym kontekście wymienił m.in. tworzenie domów dziennego pobytu Senior-Wigor, program wsparcia aktywności społecznej osób starszych, rady seniorów oraz strategię polityki senioralnej.

- Niestety, w obecnym rządzie te koncepcje nie są rozwijane, nie ma konkretnych propozycji dla seniorów, m.in. waloryzacje kwotowe emerytur są obecnie bardzo niskie - dodał.

Prezes PSL poinformował, że jego partia idzie do wyborów z konkretnym planem dla osób w starszym wieku, a jego podstawowym punktem jest projekt obywatelski "Emerytura bez podatków i bez składek".

- To nie jest rekompensata, to się po prostu należy seniorom. Seniorzy swoje podatki już zapłacili - przez 40, 50 lat pracy. Obecnie należy im się godna emerytura, a nie będzie ona godna bez zwolnienia z podatku i składek wszystkich ubezpieczonych czy to w KRUS, czy w ZUS - zaznaczył Kosiniak-Kamysz. Jak poinformował, pod projektem zebrano już ponad 50 tys. podpisów i ma on być złożony w październiku.

PSL stawia też na objęcie seniorów teleopieką medyczną oraz budowę w każdej gminie przynajmniej jednego domu dziennego pobytu, zapewniającego podopiecznym transport, ciepły posiłek, rehabilitację i opiekę.

- Rząd nie wpisał do sieci szpitali oddziałów geriatrycznych. Geriatria w Polsce się nie rozwija, nie ma tzw. szybkiej ścieżki. Szpitale podlegające urzędom marszałkowskim, w których PSL będzie miało szansę współrządzić, będą tworzyć specjalne oddziały geriatryczne i poradnie - co nie będzie łatwe, bo w kraju jest tylko 300 lekarzy tej specjalności. (…) Obecnie to samorząd przejął rolę inicjatora i twórcy polityki senioralnej; rząd abdykował z jej tworzenia - mówił prezes PSL.

PSL będzie również dążyć do wprowadzenia karty seniora, uprawniającej do zniżek opłat m.in. za komunikację i wstęp do obiektów kultury, ale też do tzw. obiadu za piątkę, czyli do zakupu dofinansowanego, taniego posiłku w barze mlecznym dostępnego dla osób w podeszłym wieku, które nie są w stanie zapewnić sobie odpowiedniego wyżywienia.

Kosiniak-Kamysz ocenił, że przy trwającej obecnie wojnie obozów politycznych "ginie gdzieś człowiek i jego najważniejsze problemy oraz potrzeby".

- Rząd wyzyskał seniorów i ich odrzucił; podobnie jak wyzyskał i odrzucił wieś - bo bardzo dużo seniorów zagłosowało na PiS. A rząd o nich zapomniał - waloryzacja w ubiegłym roku była najniższa od wielu lat, nie ma obiecanego 500 plus dla seniorów, nie ma polityki senioralnej - powiedział.

Lider ludowców dodał też, że PSL cieszy się ze wsparcia w wychowywaniu dzieci, jakim jest 500 plus i nigdy go nie zlikwiduje, jednak teraz rząd powinien pomyśleć o seniorach, czego wyrazem byłoby wprowadzenie emerytury bez podatku.

Odbywające się w sobotę w Skierniewicach Wojewódzkie Dni Seniora to pierwsza z pięciu imprez organizowanych przez samorząd woj. łódzkiego, które mają na celu integrację starszych mieszkańców regionu oraz rozpropagowanie w ich środowisku oferty skierowanej do tej grupy społecznej, obejmującej zarówno usługi opiekuńcze, jak i propozycje aktywnego spędzania czasu. Kolejne Senioralia odbędą się za tydzień w Piotrkowie Trybunalskim, a potem w Sieradzu i Zgierzu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR