Kowalczyk: każdy, kto zechce mieć dużą emeryturę, będzie mógł pracować dłużej

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   17 listopada 2016 09:16


Kowalczyk: każdy, kto zechce mieć dużą emeryturę, będzie mógł pracować dłużej Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Istotą systemu emerytalnego, który proponujemy, jest danie wyboru; niższy wiek emerytalny nie obniża emerytur, każdy, kto będzie chciał mieć dużą emeryturę, będzie mógł pracować dłużej - powiedział w środę (16 listopada) szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.

Uchwalona tego dnia przez Sejm ustawa przewiduje obniżenie wieku emerytalnego dla kobiet do 60 lat, a dla mężczyzn do 65.

Kowalczyk był po głosowaniu pytany przez dziennikarzy w Sejmie, jak reforma może wpłynąć na przeciętną wysokość świadczeń emerytalnych. W grudniu ub.roku, po pierwszym czytaniu prezydenckiego projektu ustawy obniżającej wiek emerytalny, Kowalczyk mówił, że osoby, które zdecydują się na wcześniejsze przejście na emeryturę, mogą otrzymać świadczenia maksymalnie nawet o 30 proc. niższe, niż gdyby pracowały do 67. roku życia.

- Cała istota tego systemu, który proponujemy, to jest zniesienie obowiązku pracy do 67. roku życia, a danie wyboru, ale nikt nikomu nie zabrania pracować, więc ten wiek emerytalny nie obniża emerytur - powiedział Kowalczyk. Podkreślił, że każdy, kto będzie chciał mieć dużą emeryturę, będzie mógł pracować dłużej.

Odnosząc się do swojej grudniowej wypowiedzi, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów powiedział, że "jeśli ktoś będzie chciał dłużej pracować, to może mieć emeryturę wyższą i o 40 proc., i 50". - Jeśli ktoś chce pracować do śmierci, to będzie miał wysoką emeryturę, tylko nie wiem, czy zdąży wziąć - dodał.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR