
Krakowskie Stowarzyszenie Akademia Pełni Życia organizuje dla seniorów 60+ z woj. Małopolskiego bezpłatne zajęcia edukacyjne. Do końca roku będą trwać wykłady, warsztaty wspomagające działanie pamięci, zajęcia plastyczne, kursy komputerowe i wiele innych spotkań tematycznych.
- Przy wsparciu finansowym Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 realizujemy projekt skierowany do osób powyżej 60. r.ż. z terenu Małopolski, głównie grup defaworyzowanych - piszą przedstawiciele stowarzyszenia.
Jak tłumaczą, celem projektu jest zwiększenie różnorodności i poprawa jakości oferty edukacyjno-kulturalnej dla osób starszych oraz promowanie działań na rzecz zwiększenia aktywności edukacyjnej i społecznej seniorów.
W ramach realizacji projektu zorganizowanych będzie szereg spotkań, m.in:
- Cykl wykładów „Wehikuł czasu - podróże między przeszłością a współczesnością”. Tematykę będzie stanowić cykl zajęć obejmujący zagadnienia szczególnie ważne dla osób starszych: przygotowanie i adaptacja do starości we współczesności; aktywność w starszym wieku - jak twórczo spędzać wolny czas; znaczenie osób starszych w społeczeństwie na przestrzeni wieków, życie seniorów dawniej i dziś; pamięć seniorów - jak się zmienia i jak z niej korzystać; nowoczesne technologie w służbie pamięci; komunikacja międzypokoleniowa i z wykorzystaniem współczesnych środków przekazu; miejsca szczególnie ważne dla seniorów w Krakowie.
- Zajęcia komputerowe - „Współczesność w służbie przeszłości”. Celem zajęć będzie przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i cyfrowemu seniorów poprzez wyposażenie ich w kompetencje niezbędne do sprawnego posługiwania się komputerem i internetem. Zajęcia zaprojektowane zostały w ten sposób, by pozwoliły uczestnikom nabyć umiejętności lepszego i ciekawszego pokazywania przeszłości młodszemu pokoleniu: Obejmą takie tematy jak:
- „Komputer bez barier” - kurs podstawowy obsługi komputera
- „Internet nie tylko dla młodych” - kurs obsługi internetu
- „Uchronić od zapomnienia” - kurs komputerowy cyfrowej obróbki zdjęć
- „Pamiętnik nowoczesnego seniora” - komputerowy kurs tworzenia blogów
- „Rok z bliskimi” - warsztaty komputerowe tworzenia kalendarzy ze zdjęciami rodzinnymi
- „Sięgnijmy do korzeni” - komputerowe warsztaty tworzenia drzewa genealogicznego
- Warsztaty fotograficzne „Zatrzymaj chwilę obiektywem”. Przeznaczone będą dla osób, które chcą nauczyć się jak lub udoskonalić swoja technikę wykonywania fotografii pod okiem instruktora.
- „Twórcze posiady - warsztaty plastyczne z niespodzianką". To spotkania, na których seniorzy zachęceni będą do wspólnego tworzenia, wykonywania określonych prac plastycznych i artystycznych, które mają być zarazem okazją do wspólnej rozmowy, wspominania, opowiadania ważnych dla siebie historii.
- „Krakowskie podróże w czasie i przestrzeni - terenowe warsztaty kognitywno – sentymentalne”. Zorganizowane zostaną wyjścia pozwalające z jednej strony zwiedzić różne miejsca w Krakowie, z drugiej wykonać różnorodne zadania przywołujące wspomnienia związane z tymi miejscami
- Spotkania dyskusyjne „Jak za dawnych lat…”. Mają na celu zgromadzić seniorów, w szczególności starszych wiekiem, na wspólnych rozmowach o ważnych dla nich tematach, dzieleniu się wspomnieniami i życiowymi historiami.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych