Kraków: Majchrowski proponuje "500 plus" dla dorosłych niepełnosprawnych

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   25 września 2018 12:30


Kraków: Majchrowski proponuje "500 plus" dla dorosłych niepełnosprawnych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Świadczenie "500 plus" dla dorosłych niepełnosprawnych mieszkańców Krakowa proponuje starający się o reelekcję prezydent tego miasta Jacek Majchrowski. Jak poinformował w piątek (21 września) wprowadzenie takiego świadczenia oznaczałoby wydatek ok. 2,5 mln zł rocznie z budżetu miasta.

- Nie można zapominać, że są wśród nas ludzie słabsi. Chciałbym, żeby nikt w naszym mieście nie czuł się wykluczony, nikt nie czuł się zbędny. Chciałbym, żeby każdy czuł się u siebie - mówił w piątek Jacek Majchrowski podczas konferencji prasowej przed Halą 100-lecia Cracovii, gdzie mieści się Centrum Sportu dla Niepełnosprawnych. Jak podkreślił, ok. 5 proc. mieszkańców Krakowa korzysta ze wsparcia MOPS, a rocznie różnego typu pomocą objętych jest 20 tys. gospodarstw domowych; w mieście działa 16 Domów Pomocy Społecznej, w których jest 2,2 tys. miejsc.

Majchrowski powiedział, że przyglądając się kampanii wyborczej i propozycjom innych kandydatów ma wrażenie, że wielu z nich widzi Kraków wyłącznie jako miejsce dla "pięknych, młodych i bogatych", a zapomina o osobach starszych i niepełnosprawnych.

- Zdaję sobie sprawę, jaki ogrom pomocy jest potrzebny - podkreślił Majchrowski. - Są wśród nas osoby niepełnosprawne, którym państwo nie udziela wystarczającej pomocy, czy nie chce udzielić wystarczającej pomocy. Latem z dużym zażenowaniem oglądałem protest opiekunów niepełnosprawnych osób dorosłych w parlamencie walczących o godne życie dla swoich dorosłych dzieci - powiedział.

Majchrowski wyraził nadzieję, że "to, co dla rządu jest niewykonalne, uda się zrobić w Krakowie". - W przyszłej kadencji chcemy wprowadzić wspólnie z radnymi zasiłek w wysokości 500 zł wypłacany co miesiąc w formie gotówki rodzinie z osobą niepełnosprawną. Zrealizować to, o co walczono w parlamencie - zapowiedział.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy Majchrowski sprecyzował, że "500 plus" miałoby być wypłacane dorosłym niepełnosprawnym od przyszłego roku. Dodał, że trzeba będzie przeliczyć, czy będzie można takie świadczenie rozszerzyć także na niepełnosprawne dzieci.

Majchrowski mówił też, że chce, by powstał ośrodek dla osób z autyzmem, w którym znalazłyby one opiekę w momencie, gdy ich najbliżsi odejdą; by rozwijał się program "Złota rączka" i opieka "wyręczająca" tak, by osoby zajmujące się obłożenie chorymi mogły odetchnąć. Zapowiedział też rozwijanie projektów dla seniorów. - Mamy już 45 Centrów Aktywności Seniora, będzie ich 54. Sądzę, że będzie potrzeba zwiększenia ich finansowania po to, żeby przyciągać coraz więcej zainteresowanych - mówił Majchrowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR