Kraków po raz piąty szuka „Miejsc przyjaznych seniorom”

POLITYKA SENIORALNA

Autor: UM Kraków, MK/Rynek Seniora   27 października 2015 13:38


Kraków po raz piąty szuka „Miejsc przyjaznych seniorom”  Akcja "Miejsce przyjazne seniorom" w Krakowie organizowana jest już po raz piąty. Fot. Marcia Taylor/Flickr.com/(CC BY-NC-ND 2.0)

W Krakowie trwa V edycja akcji „Miejsce przyjazne seniorom”. Zgłoszenia miejsc, które zasługują na to wyróżnienie można składać do 31 października br.

Głównym celem akcji jest promowanie miejsc takich jak kawiarnie, sklepy, apteki, instytucje kulturalne, edukacyjne, rekreacyjne czy miejsca użyteczności publicznej, które w swoim działaniu przywiązują uwagę do bycia „przyjaznymi seniorom”.

Z ubiegania się o wyróżnienie wyłączone są podmioty, które statutowo podejmują działania na rzecz seniorów lub zostały powołane w celu podejmowania takich działań.

Jak informuję organizatorzy, „Miejsca przyjazne seniorom” to takie, w których osoby starsze czują się swobodnie, są godnie traktowane i obsługiwane, i które odpowiadają na potrzeby starszych mieszkańców poprzez dostosowanie swojej architektury oraz oferowanie produktów, usług i zniżek specjalnie skierowanych do tej grupy.

Miejsca wybrane w ramach akcji otrzymają certyfikat: „Miejsce przyjazne seniorom” i będą oznaczane specjalnym znakiem informującym o wyróżnieniu.

W V edycji akcji zgłoszenia mogą składać: instytucje, firmy, organizacje, urzędy, osoby fizyczne (grupa przynajmniej 10 osób), które mogą zarekomendować wybrane miejsce (posiadające pisemną zgodę dyrektora, kierownika zgłaszanego miejsca na otrzymanie certyfikatu); inne podmioty spełniające przynajmniej cztery spośród siedmiu kryteriów wskazanych przez organizatorów.

Kryteria te to:
1.       Posiadanie oferty specjalnie skierowanej do osób starszych.
2.       Utrzymywanie i rozbudowywanie oferty dla seniorów.
3.       Docieranie do jak najszerszego grona seniorów z ofertą.
4.       Realizowani zniżek i rabatów dla seniorów.
5.       Posiadanie architektury i powierzchni użytkowej dostosowanych do potrzeb osób starszych. 6.       Bycie otwartym na potrzeby osób starszych i wychodzenie naprzeciw ich oczekiwaniom.
7.       Są to miejsca, do których często uczęszczają osoby starsze, przy jednoczesnym dostępie dla wszystkich grup wiekowych.

Formularz zgłoszenia powinien zostać złożony do dnia 31 października br. w siedzibie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie lub przesłany na adres mailowy biuro@rops.krakow.pl, bądź listownie na adres ul. Piastowska 32, 30-070 Kraków (decyduje data stempla pocztowego), z dopiskiem: Akcja: „Miejsce przyjazne seniorom”.

Decyzję o przyznaniu certyfikatu podejmuje Kapituła decyzyjna, którą tworzą Prezydent Miasta Krakowa i Marszałek Województwa Małopolskiego.

Wizytacją zgłaszanych miejsc i weryfikacją zgłoszeń zajmuje się Komisja konkursowa. Komisja przygotowuje listę rekomendacyjną, a ostateczna decyzja o przyznaniu certyfikatu podejmowana jest przez Kapitułę decyzyjną.

Uroczyste ogłoszenie wyników wraz z wręczeniem certyfikatów odbędzie się podczas Gali Finałowej, która odbędzie się nie później niż 15 grudnia br.

Wszelkie dodatkowe informacje oraz Regulamin akcji wraz z załącznikami można uzyskać w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej w Krakowie przy ul. Piastowskiej 32, w Wydziale Spraw Społecznych Urzędu Miasta Krakowa os. Centrum C 10, a także za pośrednictwem stron internetowych organizatorów - www.rops.krakow.pl oraz www.dlaseniora.krakow.pl

Równorzędnymi organizatorami akcji „Miejsce przyjazne seniorom” w myśl zawartego porozumienia o współpracy na rzecz poprawy sytuacji społecznej osób starszych oraz budowania pozytywnego wizerunku starości są: Województwo Małopolskie i Gmina Miejska Kraków. Ze strony Województwa porozumienie realizuje Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie, ze strony Gminy Miejskiej Kraków - Wydział Spraw Społecznych Urzędu Miasta Krakowa.

Akcja realizowana jest w oparciu o Porozumienie o współpracy na rzecz poprawy sytuacji osób starszych, które zostało zawarte 24 maja 2011 r. między Gminą Miejską Kraków i Województwem Małopolskim.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.