Kraków poradzi seniorom, jak nie dać się oszukać

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Zdrowia   19 sierpnia 2015 14:23


Kraków poradzi seniorom, jak nie dać się oszukać W 2014 r. krakowska policja odnotowała 80 oszustw na seniorach dokonanych metodą "na wnuczka" Fot. Marcia Taylor/Flickr.com

100 tys. ulotek informacyjnych trafi do krakowskich seniorów w ramach akcji "Seniorze, nie daj się oszukać", która ruszyła w Krakowie. Ulotki mają uświadamiać osoby starsze, że mogą stać się ofiarami przestępstw.

Akcję prowadzi Urząd Miasta Krakowa, Komenda Miejska Policji i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Ulotki będą dystrybuować m.in. ośrodki dla seniorów, szpitale, przychodnie zdrowia, domy pomocy.

Jak poinformował na środowej konferencji prasowej podkom. Paweł Maciejowski, krakowska policja od kilku lat odnotowuje przestępstwa dokonywane metodą "na wnuczka" i podobnymi, np. metodami "na syna znajomego", "na urzędnika", "na przedstawiciela spółdzielni mieszkaniowej". Niektórzy sprawcy podają się także za policjantów lub funkcjonariuszy CBŚ.

Podkomendant podkreślił, że policji trudno jest chronić osoby starsze przed tego typu przestępstwami, ponieważ dochodzi do nich na ogół w mieszkaniu, domu, bez udziału świadków. Przestępcy pukając do drzwi mieszkania osoby starszej podają się za kogoś innego, jeśli zaś wejdą do środka, to jeden z przestępców zwykle rozmawia z ofiarą, a drugi okrada mieszkanie. Przestępcy telefonują również do ofiar - dzwonią najczęściej z zagranicy, ponieważ na terenie Polski policja mogłaby ich namierzyć.

W 2014 r. krakowska policja odnotowała 80 zdarzeń dokonanych metodą "na wnuczka". Zatrzymała siedem osób, dwóm przedstawiono akty oskarżenia. Od stycznia do końca lipca tego roku policja otrzymała 141 zgłoszeń przestępstw dokonanych metodą "na wnuczka", zatrzymała 15 osób, przy czym tylko dwie z nich były z Krakowa - pozostałe pochodziły z innych miast Polski, m.in. z Koszalina, Łodzi, Warszawy, Bielska-Białej. Kwoty przekazywane przestępcom przez poszkodowanych wynosiły od kilku do 229 tys. zł.

Zdaniem podkom. Maciejowskiego trudno porównywać statystyki przestępstw w poszczególnych latach, ponieważ kilka lat temu ofiary nie zgłaszały przestępstw - seniorzy wstydzili się poinformować najbliższych o zdarzeniach. Dodał, że komendant miejski policji powołał już specjalną grupę, która zajmuje się tylko przestępstwami metodą "na wnuczka" i współpracuje z prokuraturą.

Jak zwrócił uwagę Jacek Kowalczyk z krakowskiego MOPS-u, przestępcy często "grają na emocjach" osób starszych. Wyraził przy tym nadzieję, że akcja pomoże starszym osobom wyrobić lepsze mechanizmy obronne, pomoże w szybkiej refleksji. Kowalczyk dodał, że MOPS dociera do ok. 10 tys. seniorów.

Mateusz Płoskonka z Urzędu Miasta Krakowa powiedział, że polityka senioralna jest istotnym elementem działań miasta. W 2014 r. Kraków przystąpił do Programu Age Platform Europe. Projekt realizowany jest we współpracy z Komisją Europejską oraz ponad 150 organizacjami. Jego celem jest wsparcie osób starszych oraz ocena innowacji w środowiskach przyjaznych wiekowi.

W tym roku miasto przyjęło też Program Aktywności Społecznej i Integracji Osób Starszych na lata 2015-2020. Z budżetu (14 mln zł) przeznaczonego na ten program finansowana jest akcja "Seniorze, nie daj się oszukać". W mieście powstają też m.in. Centra Aktywności Seniorów.

W 2014 r. utworzono Krakowskie Centrum Seniora, które prowadzą seniorzy wolontariusze. W wakacje działa Letnia Akademia Seniora, którą ukończyło już 150 osób. Od kilku lat prowadzona jest akcja "Miejsce przyjazne seniorom".

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.