Kraków: prawdziwi policjanci zapobiegli kradzieży na fałszywego funkcjonariusza

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   15 maja 2018 11:37


Kraków: prawdziwi policjanci zapobiegli kradzieży na fałszywego funkcjonariusza Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Krakowscy policjanci udaremnili próbę wyłudzenia pieniędzy metodą "na policjanta CBŚP"; dzięki temu starsza kobieta nie straciła oszczędności oraz uzyskanych - za namową sprawcy - 36,6 tys. zł. kredytu.

Jak poinformował we wtorek (15 maja) rzecznik prasowy małopolskiej policji Sebastian Gleń, sprawca działał według znanego już scenariusza. Najpierw, podając się za policjanta, zadzwonił na telefon stacjonarny do seniorki i zażądał podania jej numeru komórkowego.

Kobieta, ufając, że ma do czynienia ze stróżem prawa, posłusznie wykonała polecenie, a mężczyzna ponownie zatelefonował do niej na wskazany numer. Rozmówca, w celu wzbudzenia większego zaufania swej ofiary, polecił jej, aby nie rozłączając się, wybrała 997 i potwierdziła jego wiarygodność, co też uczyniła.

Wówczas w słuchawce usłyszała głos innego mężczyzny - rzekomego dyżurnego. Dalej oszust argumentując konieczność ochrony środków ulokowanych na rachunku bankowym, nakazał kobiecie, aby udała się do placówki finansowej, a następnie wypłaciła swoje oszczędności. Dodatkowo, kobieta za namową oszusta, zaciągnęła kredyt, a uzyskane w ten sposób środki w łącznej kwocie 36,6 tys. zł, "na czas trwania tajnej akcji", ulokowała na koncie rzekomo należącym do prokuratura.

Gdy oszust kolejny raz nakazał kobiecie zawarcie umowy kredytowej w innej placówce, ta zaczęła podejrzewać, że padła ofiarą przestępcy. Wtedy powiadomiła o zdarzeniu policję.

Mundurowi z Krakowa, pomimo że placówka bankowa była już nieczynna, nawiązali kontakt z jej centralą, aby anulować transakcję. Dzięki działaniom funkcjonariuszy starsza pani nie straciła oszczędności i uzyskanych dzięki kredytowi pieniędzy. Obecnie śledczy prowadzą postępowanie mające na celu ustalenie i zatrzymanie oszusta, któremu grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR