Kraków: ruszają warsztaty mobilności dla seniorówPAP/Rynek Seniora - 04 października 2017 09:26


Jak poruszać się komunikacją zbiorową, w tym jak kupić bilety w nowoczesnych automatach oraz jakie ulgi przysługują pasażerom - tego m.in. dowiedzą się seniorzy podczas warsztatów mobilności, które w Krakowie ruszają w środę (4 października). Na zajęcia wciąż można się zapisywać.

Dotychczas na warsztaty mobilności zapisało się ok. 65 osób, ale wolnych miejsc jest jeszcze ok. 100 - poinformował we wtorek dyrektor biura prasowego w krakowskim magistracie Maciej Grzyb.

Jak wynika z danych przekazanych przez Urząd Miasta Krakowa, z transportu publicznego w stolicy Małopolski codziennie korzysta blisko 65 proc. mieszkańców, a prawie 30 proc. - kilka razy w tygodniu.

Do końca listopada odbędzie się osiem warsztatowych sesji. Program jest zainspirowany projektem Unii Europejskiej AENEAS (realizowanym w latach 2008-2011), który wykazał, że seniorzy napotykają w komunikacji miejskiej na różne problemy, m.in.: obsługę nowoczesnych automatów biletowych, wsiadanie i wysiadanie z pojazdu, bezpieczeństwo w czasie jazdy (ryzyko upadku), czytelność i dostępność informacji, dostępność miejsc siedzących.

Autorzy unijnego projektu zwrócili też uwagę na to, że osoby starsze, chociaż coraz częściej korzystają z telefonów komórkowych, są słabo zaznajomieni z nowoczesnymi technologiami komunikacyjnymi. Z kolei według Eurostatu do 2050 r. odsetek populacji w wieku 50 lat i więcej wzrośnie w UE z 35 do 49 proc.

Seria bezpłatnych październikowych i listopadowych zajęć w Centrum Konferencyjnym MPK jest przeznaczona dla osób, które ukończyły 50. rok życia.

W ramach warsztatów odbędą się m.in. indywidualne zajęcia z obsługi automatów biletowych znajdujących się w pojazdach komunikacji zbiorowej oraz automatów Krakowskiej Karty Miejskiej, a także panel poświęcony bezpieczeństwu pasażerów w transporcie zbiorowym.

Przewidziana jest również prezentacja na temat ulg i udogodnień dla seniorów w komunikacji miejskiej w Krakowie oraz praw i obowiązków pasażera.

Zainteresowani udziałem w zajęciach powinni się zarejestrować przez telefon (12 616 8780, 12 616 87 48 lub 12 616 87 70, rejestracja od poniedziałku do piątku w godz. 8-15) lub wysłać maila na adres: tomasz.zwolinski@um.krakow.pl.