Kraków: ruszają warsztaty mobilności dla seniorów

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   04 października 2017 09:26


Kraków: ruszają warsztaty mobilności dla seniorów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak poruszać się komunikacją zbiorową, w tym jak kupić bilety w nowoczesnych automatach oraz jakie ulgi przysługują pasażerom - tego m.in. dowiedzą się seniorzy podczas warsztatów mobilności, które w Krakowie ruszają w środę (4 października). Na zajęcia wciąż można się zapisywać.

Dotychczas na warsztaty mobilności zapisało się ok. 65 osób, ale wolnych miejsc jest jeszcze ok. 100 - poinformował we wtorek dyrektor biura prasowego w krakowskim magistracie Maciej Grzyb.

Jak wynika z danych przekazanych przez Urząd Miasta Krakowa, z transportu publicznego w stolicy Małopolski codziennie korzysta blisko 65 proc. mieszkańców, a prawie 30 proc. - kilka razy w tygodniu.

Do końca listopada odbędzie się osiem warsztatowych sesji. Program jest zainspirowany projektem Unii Europejskiej AENEAS (realizowanym w latach 2008-2011), który wykazał, że seniorzy napotykają w komunikacji miejskiej na różne problemy, m.in.: obsługę nowoczesnych automatów biletowych, wsiadanie i wysiadanie z pojazdu, bezpieczeństwo w czasie jazdy (ryzyko upadku), czytelność i dostępność informacji, dostępność miejsc siedzących.

Autorzy unijnego projektu zwrócili też uwagę na to, że osoby starsze, chociaż coraz częściej korzystają z telefonów komórkowych, są słabo zaznajomieni z nowoczesnymi technologiami komunikacyjnymi. Z kolei według Eurostatu do 2050 r. odsetek populacji w wieku 50 lat i więcej wzrośnie w UE z 35 do 49 proc.

Seria bezpłatnych październikowych i listopadowych zajęć w Centrum Konferencyjnym MPK jest przeznaczona dla osób, które ukończyły 50. rok życia.

W ramach warsztatów odbędą się m.in. indywidualne zajęcia z obsługi automatów biletowych znajdujących się w pojazdach komunikacji zbiorowej oraz automatów Krakowskiej Karty Miejskiej, a także panel poświęcony bezpieczeństwu pasażerów w transporcie zbiorowym.

Przewidziana jest również prezentacja na temat ulg i udogodnień dla seniorów w komunikacji miejskiej w Krakowie oraz praw i obowiązków pasażera.

Zainteresowani udziałem w zajęciach powinni się zarejestrować przez telefon (12 616 8780, 12 616 87 48 lub 12 616 87 70, rejestracja od poniedziałku do piątku w godz. 8-15) lub wysłać maila na adres: tomasz.zwolinski@um.krakow.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR