Krynica-Zdrój: startuje cykl wydarzeń poświęconych Nikiforowi. "Najbarwniejsza postać uzdrowiska"

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   22 czerwca 2018 11:52


Krynica-Zdrój: startuje cykl wydarzeń poświęconych Nikiforowi. "Najbarwniejsza postać uzdrowiska" Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W sobotę (23 czerwca) w Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju odbędzie się wernisaż wystawy najcenniejszych prac przedstawiciela prymitywizmu Epifaniusza Drowniaka znanego jako Nikifor Krynicki. Wystawa rozpocznie cykl imprez poświęconych artyście w 50. rocznicę jego śmierci.

- Jego dzieła, które powstawały przy pomocy zwykłych szkolnych akwareli, kredek i ołówków są dzisiaj ozdobą muzeów i galerii na całym świecie. Chcemy szczególnie uczcić 50. rocznicę jego śmierci cyklem wydarzeń kulturalnych w Krynicy-Zdroju, rozpoczynając od wystawy jego twórczości - powiedział PAP kurator wystawy, etnograf Zbigniew Wolanin.

Przez całe wakacje w Muzeum Nikifora będzie można podziwiać najlepsze prace artysty. Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu posiada największą w świecie kolekcję obrazów Nikifora stanowiącą ponad tysiąc prac i pamiątek po artyście.

Na wystawie szczególnie bogato będą prezentowane prace z okresu międzywojennego, a więc akwarele uważane przez historyków sztuki za szczytowe osiągnięcie twórczości Nikifora. Ważną częścią ekspozycji będą przedmioty należące do artysty, które nigdy wcześniej nie były wystawiane - w tym skromny warsztat jego pracy, skrzynki i kasety na farby i pędzle oraz różne przypadkowe kawałki papieru, jak np. opakowania, zeszyty szkoleń, stare druki urzędowe, na których tworzył tak cenione dzisiaj obrazy.

- Nikifor był zupełnym minimalistą. Posiadał kilka osobistych przedmiotów i zupełnie nie przywiązywał wagi do rzeczy materialnych - opowiadał Wolanin.

Na wystawie znajdzie się też, cały szereg fotografii Nikifora, które wykonywali fotografowie z krynickiego deptaka.

- Nikifor był bardzo wdzięczną osobą do fotografowania. Na zdjęciach widnieje jako elegancki mężczyzna w czarnej pelerynie, w jakie ubierali się malarze, którzy na początku XX wieku przyjeżdżali do uzdrowiska - dodał kurator wystawy.

Na wystawie znajdą się też plakaty zapowiadające jego wystawy, a wśród najcenniejszych jest plakat z 1958 roku zapowiadający wystawę Nikifora w Paryżu, od której zaczęła się światowa sława tego artysty.

- Ta wystawa otworzyła Nikiforowi drogę do salonów artystycznych całej Europy i od tego momentu zaczęła się jego międzynarodowa sława. Później potoczyły się kolejne prestiżowe wystawy w innych europejskich miastach, aż jego sława wtórnie wróciła do Polski - mówił PAP Wolanin.

Nikifor obok Jana Kiepury jest najbardziej barwną postacią związaną z Krynicą-Zdrojem.

- Kiepura pochodził co prawda z Sosnowca, ale pokochał Krynicę i tu wybudował swój dom. Nikifor natomiast był Łemkiem, który od dziecka żył w Krynicy i poza Krynicą żyć nie potrafił, bo mimo trzykrotnego przesiedlenia go w ramach tzw. Akcji Wisła, wracał na piechotę do swojej Krynicy - opowiadał kustosz wystawy.

Zarówno Nikifor jak i Kiepura mają swoje pomniki w uzdrowisku.

W Krynicy-Zdroju odbędzie się szereg kolejnych wydarzeń poświęconych Nikiforowi. 26 czerwca odbędzie się gra miejska zatytułowana "W świecie Nikifora". 11 lipca odbędzie się projekcja filmu "Mój Nikifor" w Pijalni Głównej uzdrowiska. Swój udział w projekcji zapowiedziała pomysłodawczyni filmu Joanna Kos-Krauze oraz kilkoro aktorów.

W ramach cyklu wydarzeń poświęconych Nikiforowi odbędą się też wykłady o Łemkach i łemkowszczyźnie, będę także wyprawy szlakiem Nikifora po Krynicy Zdroju, a jesienią rajd pieszo - rowerowy po łemkowszczyźnie. Obchody zakończą się 9 października czyli w przeddzień 50. rocznicy śmierci artysty w Sali Balowej Starego Domu Zdrojowego, gdzie odbędzie się wyjątkowy koncert "Dla Nikifora" dwojga słynnych łemkowskich śpiewaków Julii Doszny i Piotra Trochanowskiego.

Nikifor Krynicki, właściwie Epifaniusz Drowniak, urodził się 25 maja 1895 r. w Krynicy-Zdroju, zmarł 10 października 1968 w Foluszu. Należał do najwybitniejszych malarzy prymitywistów. Samotny, pochłonięty pasją malarską i żyjący w nędzy, często uważany za psychicznie chorego. W 1930 r. jego twórczością zainteresował się ukraiński malarz Roman Turyn, który zaprezentował jego prace szerszemu gronu artystów. Po paryskiej wystawie w 1958 r. jego dzieła pokazano w Amsterdamie, Brukseli, Liege, Hajfie, a także w Baden-Baden, Frankfurcie i Monachium.

Od 1960 r. Nikiforem zajął się malarz Marian Włosiński, który stworzył mu dogodne warunki do tworzenia i życia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR