KSRM: wzrośnie liczba peryferyjnych gmin, zamieszkiwanych głównie przez starsze osoby

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   14 lutego 2018 09:25


KSRM: wzrośnie liczba peryferyjnych gmin, zamieszkiwanych głównie przez starsze osoby Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

O problemie starzenia się społeczeństwa oraz o emigracji rozmawiali eksperci na wtorkowym (13 lutego) posiedzeniu Komitetu Społecznego Rady Ministrów (KSRM), którym kieruje wicepremier Beata Szydło.

Komitet we wtorek (13 lutego) ustalił powołanie zespołu ds. strategii polityki społecznej, który ma opracować taką strategię na lata 2020-2030.

Przyjęto też projekt dot. wprowadzenia do obowiązkowej oceny skutków regulacji (OSR) badania wpływu danej ustawy na sytuację ekonomiczną i społeczną rodziny, w tym osób niepełnosprawnych i starszych.

CIR poinformowało, że we wtorek podczas drugiego posiedzenia KSRM omówiono wybrane wyzwania demograficzne, przed którymi stoi nasz kraj. 

Podczas spotkania najnowszy raport demograficzny za lata 2016-2017 zaprezentowała przewodnicząca Rządowej Rady Ludnościowej (RRL) prof. Józefina Hrynkiewicz. Jak zaznaczyła, obecnie na emigracji przebywa od 2 do 3 mln Polaków, z których połowa nie zamierza powrócić. - Nadal mamy ok. 1,5 mln osób, o które warto zawalczyć - zwróciła uwagę.

Przewodnicząca RRL omówiła też problem wyludniania się Polski oraz różnicy w średniej długości życia kobiet i mężczyzn. - W nieodległej przyszłości będziemy musieli zmierzyć się z rosnącą liczbą peryferyjnych gmin, które zamieszkiwać będą głównie starsze osoby  - przewiduje profesor. - Taki stan rzeczy będzie wymuszał m.in. dostosowanie infrastruktury do potrzeb osób starszych, a także przemodelowanie systemu opieki zdrowotnej. Wyludnianie niektórych gmin może też doprowadzić do niewydolności finansowej samorządów - dodała.

Prof. Hrynkiewicz zwróciła uwagę, że demografia ma wpływ na gospodarkę. - Nie możemy planować tak, jakbyśmy mieli nieograniczone zasoby pracy. Projekty inwestycyjne muszą być silnie skorelowane z sytuacją demograficzną - podkreśliła.

CIR poinformowało, że w trakcie posiedzenia Komitetu ustalono powołanie zespołu ds. strategii polityki społecznej. Wyjaśniono, że jego głównym zadaniem będzie opracowanie strategii polityki społecznej na lata 2020-2030. Do zespołu zostaną zaproszeni przedstawiciele ministerstw, organizacji pozarządowych, samorządów oraz eksperci. 

Centrum Informacyjne Rządu zaznaczyło, że we wtorek członkowie komitetu przyjęli projekt dot. wprowadzenia do obowiązkowej oceny skutków regulacji (OSR) badania wpływu danej ustawy na sytuację ekonomiczną i społeczną rodziny, w tym osób niepełnosprawnych i starszych. "Oznacza to, że każda projektowana ustawa zostanie przeanalizowana pod kątem konsekwencji, jakie przyniesie dla tych osób. Projekt zostanie teraz przekazany do podpisu premierowi" - oświadczono.

CIR przypomniało, że według wstępnych danych GUS w 2017 roku urodziło się 403 tys. dzieci. To więcej niż rok i dwa lata temu o odpowiednio 20 i 33 tys. Wynik ten jest o 57 tys. lepszy niż prognozowano.

- To pokazuje, że czarny scenariusz prognostów nie musi się ziścić. Konieczne jest jednak podjęcie działań, które złagodzą skutki nieuniknionego: starzenia się społeczeństwa i odpływu młodych ludzi z mniejszych miejscowości do dużych aglomeracji - mówiła Szydło.

W 2016 roku tylko w 107 polskich gminach osób w wieku 65+ było więcej niż 20 proc. Według prognoz, w 2030 roku takich gmin będzie aż 1664 - ponad 15 razy więcej. Zgodnie z przewidywaniami wiele gmin położonych we wschodniej i północno-wschodniej Polsce, na Pomorzu Zachodnim oraz obszarach górskich południowo-zachodniej Polski, znajdzie się w niezwykle trudnej sytuacji spowodowanej odpływem młodych ludzi. "Skutkiem tego będzie przewaga zgonów nad urodzeniami i starzenie się społeczeństwa" - zaznaczyło CIR.

GUS alarmuje, że zmiany będą w najbliższych latach wpływać na pogłębianie się podziału kraju na "centra" i "peryferia". "Wyzwaniem jest jednak nie tylko zachęcenie Polaków do powiększania rodzin, ale także poprawa i wyrównanie poziomu życia w poszczególnych gminach oraz inicjowanie rozwiązań ułatwiających łączenie obowiązków zawodowych i rodzinnych" - napisano w komunikacie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR