Kubańska długowiczność: stulatkowie są objęci monitoringiem medycznym

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   01 czerwca 2017 09:31


Kubańska długowiczność: stulatkowie są objęci monitoringiem medycznym Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Kuba, licząca około 11,2 mln mieszkańców, ma 2 153 stulatków, w tym co najmniej trzy osoby w wieku pomiędzy 113 a 115 lat - wynika z opublikowanych w środę (31 maja) danych z pierwszego kwartału tego roku.

Większość stuletnich osób to kobiety - ponad 1 200. Natomiast pod względem geograficznym długowieczność najczęściej zdarza się we wschodnich prowincjach wyspy i w Hawanie - pisze dziennik "Juventud Rebelde".

W stołecznej prowincji jest stulatków 303, w Granma - 249, w Santiago de Cuba - 245, a w Holguin - 190 - podało kubańskie ministerstwo zdrowia. Następne miejsca szczycące się długowiecznością mieszkańców to Villa Clara (183), Las Tunas (150), Camaguey (126) i Guantanamo (118).

Według wiadomości zamieszczonej w marcu przez mediach najstarszą Kubanką ma być Maria Emilia Quesada Blanco, która liczy sobie 116 lat i jest czwartą z najdłużej żyjących obecnie na wyspie osób. Nie wspominają jednak o niej rejestry międzynarodowe.

Doktor Alberto Fernandez z ministerstwa, szef wydziału zajmującego się seniorami, powiedział gazecie, że Kuba należy do krajów Ameryki o najwyższym wskaźniku starzenia się społeczeństwa, z ponad 2,2 mln osób powyżej 60 lat, co stanowi niemal 20 proc. całej ludności wyspy.

Dodał, że więcej niż 87 proc. Kubańczyków dożywa 60 lat i przewiduje się, że w następnym dziesięcioleciu będzie ich 90 proc. - To przykład pomyślnego starzenia się populacji, ponieważ więcej jest takich, którzy dożywają późnej starości. Badania pokazują, że większość nie cierpi na demencję, nie wykazuje niepełnosprawności i nie jest całkowicie uzależniona od opiekunów - podkreślił.

Wyjaśnił, że kubańska długowieczność jest wynikiem jednocześnie spadku płodności i umieralności, gwarancji swobodnego dostępu do opieki zdrowotnej oraz programów zabezpieczenia społecznego. Dodał, że stulatkowie objęci są monitoringiem medycznym, czyli badaniami raz na kwartał, a w przypadkach bardziej krytycznych - co miesiąc.

Na wyspie działa 149 domów opieki o łącznej liczbie miejsc 11 800, a także 289 dziennych domów seniorów na ponad 9560 miejsc i 50 punktów opieki geriatrycznej, zatrudniających 305 specjalistów.

Na Kubie urodziło się w zeszłym roku 116 872 dzieci - o 8 192 mniej niż w 2015 roku i ostatnio uchwalono tam prawa mające na celu promowanie rozrodczości, która stała się "głównym problemem demograficznym" kraju.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR