Kujawsko-Pomorskie: jakie są problemy osób starszych w regionie?
Autor: MK/Rynek Seniora   16 czerwca 2015 09:25

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego prowadzi konsultacje nad strategią polityki społecznej regionu. Do udziału zaprasza jednostki samorządu terytorialnego oraz partnerów społecznych i gospodarczych. Jedną z głównych grup ujętych w dokumencie są osoby starsze.

"Strategia Polityki Społecznej Województwa Kujawsko-Pomorskiego do roku 2020” określa kierunki rozwoju regionu w zakresie polityki społecznej.

Autorzy dokumentu zwracają uwagę na następujące problemy, z jakimi muszą się zmagać osoby starsze w regionie: pogarszająca się sytuacja materialna, stan zdrowia, niepełnosprawność, samotność, brak opieki ze strony rodziny.   

W 2011 r. w woj. kujawsko-pomorskim z pomocy społecznej skorzystały 9 423 osoby starsze (w tym 7 266 kobiet i 2 157 mężczyzn), co stanowiło 2,7 proc. mieszkańców województwa w wieku poprodukcyjnym.

- Biorąc pod uwagę ograniczone możliwości uzyskania świadczenia z pomocy społecznej przez osoby starsze ze względu na niskie kryteria uprawniające do pomocy a wysokość świadczeń emerytalnych, odsetek ten wydaje się wysoki - czytamy.  

Potrzeby w zakresie realizacji polityki społecznej adresowanej do osób starszych wymienione w dokumencie to m.in. oferta mieszkaniowa na rzecz seniorów ( w zakresie budownictwa socjalnego, mieszkań chronionych, lokali komunalnych), poradnictwo i rzecznictwo dla osób starszych, likwidacja barier w otoczeniu fizycznym osób starszych.

 - Niewystarczająca jest oferta w zakresie szkoleń oswajających osoby starsze z nowymi technologiami ułatwiającymi im codzienne funkcjonowanie oraz szkoleń związanych z opieką na rzecz osób starszych (choroba Alzheimera, choroby wieku starczego, agresja osób starszych, alkoholizm) - diagnozują autorzy dokumentu.

- W regionie brak jest powszechnego systemu informacji o formach i możliwościach uzyskania pomocy przez osoby starsze oraz nadal obserwuje się  funkcjonowanie stereotypów dotyczących ludzi starszych - jako osób zgorzkniałych, schorowanych, wymagających pomocy, mało aktywnych - podkreślają.

Konsultacje nad strategią potrwają do 8 lipca.

Opinie, uwagi, propozycje można składać w formie elektronicznej na adres strategia@rcrs.pl, pocztą tradycyjną na adres: Regionalne Centrum Rozwoju Społecznego w Toruniu, ul. Słowackiego 114, 87 – 100 Toruń lub osobiście poprzez złożenie formularza uwag w kancelarii RCRS. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.