Kukiz'15 za obniżeniem wieku emerytalnego, ale z poprawkami dot. stażu

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   15 listopada 2016 14:59


Kukiz'15 za obniżeniem wieku emerytalnego, ale z poprawkami dot. stażu Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W Polsce nie zostały spełnione warunki do podwyższenia wieku emerytalnego powyżej 65. roku życia - przekonywał w Sejmie Jarosław Porwich (Kukiz'15). Złożył poprawki dotyczące możliwości przechodzenia na emeryturę ze względu na staż pracy.

We wtorek w Sejmie, podczas drugiego czytania prezydenckiego projektu obniżającego wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, Porwich mówił, że choć średnio żyjemy dłużej, to skraca się długość życia w dobrym zdrowiu.

Przypomniał, że konwencja Międzynarodowej Organizacji Pracy stwierdza, że nie powinien on przekraczać 65 lat. - Podwyższenie wieku emerytalnego nie miało żadnych podstaw, oprócz ratowania budżetu państwa - ocenił. Zaznaczył, że Polacy pracują dłużej od obywateli innych państw, np. o 130 godzin więcej niż Amerykanie czy o 500 godzin więcej niż Niemcy.

Krytykował to, że w prezydenckim projekcie i w wersji po pracy w komisji nie ma powiązania możliwości przechodzenia na emeryturę ze stażem pracy i złożył poprawki dotyczące uwzględnienia tego kryterium. Poprawki Kukiz'15 mają dotyczyć też możliwości przeliczenia emerytur dla osób, którym już przyznano świadczenie.

-Nie może być tak, że ktoś, kto przepracuje 20 lat, będzie miał prawo do emerytury, a ktoś, kto pracował 40 lat - nie, bo nie osiągnął jeszcze wieku emerytalnego - mówił Porwich, składając poprawkę dotyczącą stażu pracy. Poprawka zakłada możliwość przejścia na emeryturę przez mężczyzn, którzy mają 40-letni staż pracy i kobiety z 35-letnim stażem.  

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR