Kulejąca polityka senioralna: nawet Senior-WIGOR "źle zaprojektowany"

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Onet/Rynek Seniora   05 stycznia 2016 15:31


Kulejąca polityka senioralna: nawet Senior-WIGOR "źle zaprojektowany" Kuleje system opieki długoterminowej nad seniorami, a właściwie tego systemu nie ma. Fot. Shutterstock

Demografia nie daje złudzeń, a starzenie się Polaków to fakt. Eksperci apelują, by zamiast wciąż rozmawiać o populacji seniorów zacząć wdrażać konkretne działania na ich rzecz.

Głośniej jest też akcentowana polityka senioralna, ale w opinii praktyków pozostaje ona dalej w sferze założeń, którym brakuje konkretnych rozwiązań.

Eksperci i praktycy wskazują, że nie wszystkie obszary związane z polityką senioralną mamy dobrze rozpoznane, w działaniu brakuje przekonania. Krytykowana jest również część istniejących programów.

Jak przyznaje w rozmowie z onet.pl Marzena Rudnicka prezes Krajowego Instytutu Polityki Senioralnej mamy programy, które skupiają się np. na przedłużeniu aktywności osób starszych. Jednak nie mamy programów, które przygotowałyby społeczeństwo do starości. Nikt nie tłumaczy, jak proces starzenia przebiega, jak się do niego przygotować.

Kuleje system opieki długoterminowej nad seniorami, a właściwie tego systemu nie ma. Także same szpitale nie są przygotowane na efektywną pomoc tym najstarszym (ponad 85-letnim) seniorom.

Dramatycznie mało pracuje w Polsce pielęgniarek i geriatrów, a brakuje zachęty dla młodego pokolenia by tą sytuację zmienić.

Niektórzy specjaliści zwracają uwagę, że nawet program Senior-WIGOR jest źle zaprojektowany. WIGORy nie pokryją znaczącej liczby gmin i nałożą na samorządy bardzo wysokie koszty. Na pewno nie powstaną tam gdzie są potrzebne, czyli w mało zasobnych gminach wiejskich i miejsko-wiejskich. 

Więcej: www.onet.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.