Kwieciński: publiczne strony internetowe będą przyjazne dla osób starszych i schorowanychPAP/Rynek Seniora - 20 grudnia 2018 14:49


Nowoczesne technologie mają dwa oblicza. Jedno jest sympatyczne i zapraszające, bo technologie włączają ogromne rzesze ludzi do systemu obiegu informacji. (...) Druga twarz technologii wyraża sfrustrowanie - pisze w czwartkowym (20 grudnia) wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej" minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

"Przykład? Jesteś osobą niewidomą. Czytasz na rządowej stronie informację o wsparciu dla osób z niepełnosprawnościami. Komunikat jest nawet opatrzony ciekawymi grafikami. Szkoda, że część informacji do ciebie nie dotrze. Grafiki nie mają tekstów alternatywnych" - dodaje Kwieciński.

Minister tłumaczy, że pisze o tym właśnie teraz, gdyż rząd przyjął w środę projekt ustawy o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. "Tym samym od deklaracji przechodzimy do konkretnych działań. Wszystkie strony internetowe podmiotów publicznych i ich aplikacje mobilne będą dostępne w standardzie WCAG 2.0 na poziomie AA. Oznacza to, że osoby z różnymi niepełnosprawnościami, np. słuchu czy wzroku będą pełnoprawnymi użytkownikami wszystkiego, co wyprodukuje państwo i co ma przedrostek +e+" - pisze w czwartkowym wydaniu dziennika minister.

Kwieciński informuje, że minister cyfryzacji zyska też uprawnienia do kontrolowania tego, jak administracja wdraża nowe przepisy. W skrajnym przypadku będzie mógł nałożyć karę administracyjną.

"Dla kogo te zmiany? Tak naprawdę dla nas wszystkich. Większość z nas dożyje wieku, w którym będziemy określani mianem seniora. Nierzadkie są wtedy problemy ze wzrokiem, czy słuchem. (...) Szacuje się, że w tej chwili nawet 30 proc. społeczeństwa może mieć trwałe lub czasowe ograniczenia w mobilności czy percepcji. (...) To dla nich przygotowujemy cały pakiet działań na rzecz dostępności" - pisze Kwieciński.

Minister informuje, że obok ustawy o dostępności cyfrowej powstanie też horyzontalna ustawa o dostępności. W najbliższych dniach Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju skieruje ją do formalnych konsultacji uzgodnień.

"Nowe prawo wprowadzi wiele uprawnień i ułatwień dla osób z niepełnosprawnościami, m.in. w zakresie audiodeskrypcji i napisów w telewizji, organizacji imprez masowych czy transportu publicznego. Będą też obowiązki, głównie dla prawie 65 tys. instytucji publicznych. Niektóre - np. urzędy gminy, urzędy marszałkowskie czy ministerstwa - dodatkowo będą musiały posiadać certyfikat dostępności" - czytamy w artykule.