Kwieciński: publiczne strony internetowe będą przyjazne dla osób starszych i schorowanych

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   20 grudnia 2018 14:49


Kwieciński: publiczne strony internetowe będą przyjazne dla osób starszych i schorowanych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nowoczesne technologie mają dwa oblicza. Jedno jest sympatyczne i zapraszające, bo technologie włączają ogromne rzesze ludzi do systemu obiegu informacji. (...) Druga twarz technologii wyraża sfrustrowanie - pisze w czwartkowym (20 grudnia) wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej" minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

"Przykład? Jesteś osobą niewidomą. Czytasz na rządowej stronie informację o wsparciu dla osób z niepełnosprawnościami. Komunikat jest nawet opatrzony ciekawymi grafikami. Szkoda, że część informacji do ciebie nie dotrze. Grafiki nie mają tekstów alternatywnych" - dodaje Kwieciński.

Minister tłumaczy, że pisze o tym właśnie teraz, gdyż rząd przyjął w środę projekt ustawy o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. "Tym samym od deklaracji przechodzimy do konkretnych działań. Wszystkie strony internetowe podmiotów publicznych i ich aplikacje mobilne będą dostępne w standardzie WCAG 2.0 na poziomie AA. Oznacza to, że osoby z różnymi niepełnosprawnościami, np. słuchu czy wzroku będą pełnoprawnymi użytkownikami wszystkiego, co wyprodukuje państwo i co ma przedrostek +e+" - pisze w czwartkowym wydaniu dziennika minister.

Kwieciński informuje, że minister cyfryzacji zyska też uprawnienia do kontrolowania tego, jak administracja wdraża nowe przepisy. W skrajnym przypadku będzie mógł nałożyć karę administracyjną.

"Dla kogo te zmiany? Tak naprawdę dla nas wszystkich. Większość z nas dożyje wieku, w którym będziemy określani mianem seniora. Nierzadkie są wtedy problemy ze wzrokiem, czy słuchem. (...) Szacuje się, że w tej chwili nawet 30 proc. społeczeństwa może mieć trwałe lub czasowe ograniczenia w mobilności czy percepcji. (...) To dla nich przygotowujemy cały pakiet działań na rzecz dostępności" - pisze Kwieciński.

Minister informuje, że obok ustawy o dostępności cyfrowej powstanie też horyzontalna ustawa o dostępności. W najbliższych dniach Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju skieruje ją do formalnych konsultacji uzgodnień.

"Nowe prawo wprowadzi wiele uprawnień i ułatwień dla osób z niepełnosprawnościami, m.in. w zakresie audiodeskrypcji i napisów w telewizji, organizacji imprez masowych czy transportu publicznego. Będą też obowiązki, głównie dla prawie 65 tys. instytucji publicznych. Niektóre - np. urzędy gminy, urzędy marszałkowskie czy ministerstwa - dodatkowo będą musiały posiadać certyfikat dostępności" - czytamy w artykule.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR