Kwieciński: ustawa o dostępności do konsultacji w najbliższych dniach

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   28 listopada 2018 11:05


Kwieciński: ustawa o dostępności do konsultacji w najbliższych dniach Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ustawa o dostępności, będąca elementem rządowego programu Dostępność plus m.in. dla seniorów i osób niepełnosprawnych, w najbliższych dniach trafi do konsultacji - poinformował we wtorek (27 listopada) szef MIiR Jerzy Kwieciński. Zapowiedział też powołanie Rady ds. Dostępności.

Kwieciński, przemawiając na IV Kongresie Gospodarki Senioralnej, mówił, że program Dostępność plus "spina wszystkie działania" rządu dotyczące problemów osób starszych i niepełnosprawnych.

- Niedawno program został przyjęty przez Radę Ministrów, ale teraz żeby on w pełni zafunkcjonował, żebyśmy mogli mieć pełne jego owoce, chcemy wprowadzić zmiany prawne poprzez podstawowy akt prawny - ustawę o dostępności. W najbliższych dniach będziemy chcieli skierować tę ustawę do konsultacji, przede wszystkim do konsultacji społecznych - zapowiedział. Podkreślił, że proponowane w ustawie zmiany, będące wynikiem współpracy ze środowiskiem osób starszych i niepełnosprawnych, dotyczą wielu dziedzin życia, m.in. architektury, edukacji, transportu czy usług publicznych.

- To będzie dla nas kluczowa ustawa, która później będzie wymagała wprowadzania zmian w wielu innych ustawach i dziedzinach naszego życia społecznego i zawodowego. Na ten program przeznaczamy 23 mld zł. Są to zarówno środki krajowe, jak i środki unijne - mówił minister inwestycji i rozwoju. Dodał, że część środków dostępnych w ramach już funkcjonujących programów operacyjnych, w których wykorzystywane są fundusze unijne, zostaje przekierowana na rzecz programu Dostępność plus. Według Kwiecińskiego zmiany te uzgadniane są z Komisją Europejską.

Szef MIiR zapowiedział również, że "w najbliższych dniach będziemy chcieli powołać Radę ds. Dostępności, tak żeby ten nasz dialog, który mamy, lepiej sformalizować".

Według Kwiecińskiego, potrzeby, na które ma odpowiedzieć program Dostępność plus, "są olbrzymie".

- Robiliśmy analizę, która pokazała, że tylko 9 proc. nowych budynków publicznych budowanych w naszym kraju było dostosowanych dla osób starszych i osób z niepełnosprawnościami. Tylko co piąty środek komunikacji publicznej, jak autobus czy tramwaj jest dostosowany do potrzeb takich osób - zaznaczył. Podkreślał przy tym, że program ten obejmuje ok. 30 proc. społeczeństwa, gdyż oprócz seniorów i niepełnosprawnych adresowany jest m.in. do kobiet w ciąży czy z małymi dziećmi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR