
POLITYKA SENIORALNA
Jednym z podstawowych sprzętów elektronicznych obecnych niemal w każdym polskim domu jest komputer przenośny, za którego pośrednictwem można wykonywać obowiązki służbowe, przygotowywać się do zajęć szkolnych czy przechowywać zdjęcia w formie cyfrowej. Laptop coraz częściej staje się też atrybutem osób w podeszłym wieku, który pozwala im na swobodną komunikację z rodziną czy też wyszukiwać informacje na dowolne tematy. Pozostaje jednak pytanie, czym kierować się przy wyborze sprzętu dla seniora? Podpowiadamy.
Pierwszym parametrem, na jaki należy zwrócić uwagę przy wyborze komputera mobilnego dla osoby starszej jest przekątna ekranu. Nie jest tajemnicą, że wielu seniorów boryka się z niedowidzeniem, dlatego też warto wybierać modele, które mogą się pochwalić wyświetlaczem w granicach 14-15 cali. Podobne wartości powinny ułatwiać codzienne użytkowanie urządzenia. Należy także zwrócić szczególną uwagę na rodzaj matrycy – matowa lub antyrefleksyjna wydają się optymalnym rozwiązaniem, ponieważ wyeliminują problem odbijania się światła w ekranie. Jest to niezwykle ważne w przypadku osób, które lubią korzystać z komputera na tarasie, balkonie czy w ogrodzie. Warto też postawić np. laptop Lenovo z obsługiwaną rozdzielczością w formacie Full HD, która zapewni wysoką jakość obrazu.
Producenci sprzętów elektronicznych posiadają w swoich ofertach urządzenia o zróżnicowanych specyfikacjach i waga urządzenia dla seniora powinna odgrywać dla nas bardzo ważną rolę. Laptop dla osoby starszej powinien wyróżniać się stosunkowo niską wagą, dzięki czemu zmiana jego położenia czy lokalizacji nie sprawi większych problemów. Dobrym rozwiązaniem wydaje się laptop do 2kg, jednak przy okazji warto zwrócić uwagę na jakość wykonania obudowy – ta powinna być solidna i wykazywać się odpornością na zarysowania czy uszkodzenia mechaniczne.
Pojemność akumulatora odgrywa dość istotną rolę przy wyborze komputera przenośnego dla seniora, a to ze względu na skłonności osób starszych do zapominania o konieczności podłączenia laptopa do zasilania. Im dłuższy czas pracy urządzenia na jednym cyklu ładowania, tym lepiej – nie trzeba się bowiem obawiać zbyt szybkiego rozładowania baterii.
Kolejny aspekt, który realnie wpływa na komfort korzystania z urządzenia przez osoby starsze. Warto wybierać modele, które charakteryzują się klawiaturą o prostej budowie, wyposażoną w duże i wygodne klawisze oddzielone od siebie dość wyraźnymi odległościami. Dodatkowym atutem będzie z pewnością moduł podświetlenia, który znacznie usprawni użytkowanie laptopa późną porą.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych