Lawinowo rośnie liczba nowych emerytów

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   29 czerwca 2016 11:50


Lawinowo rośnie liczba nowych emerytów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W ciągu dwóch ostatnich lat liczba nowych emerytów wzrosła niemal dwukrotnie. Jeszcze w latach 2012-13 na emeryturę odchodziło rocznie 104-120 tys. osób. W roku 2014 było to już 158 tys., a najnowsze dane ZUS-u za ubiegły rok mówią o 224 tys. nowych emerytów.

Ostatnio tak dużo ludzi odchodziło na emeryturę w latach 2008 i 2009 r. Politycy zapowiadali wtedy likwidację wcześniejszych emerytur i każdy, kto mógł, rezygnował z pracy przechodząc na świadczenie z ZUS-u. 

Łukasz Wacławik z Wydziału Zarządzania krakowskiej AGH twierdzi w Gazecie Wyborczej, że w kolejnych latach może być podobnie, bo jako społeczeństwo gwałtownie się starzejemy. Po obniżeniu wieku emerytalnego dynamika ta może się jeszcze nasilić.

W ciągu najbliższych pięciu lat ZUS-owi - jak wynika z jego własnych prognoz - na wypłaty emerytur i rent zabraknąć może nawet 400 mld zł. "Dziurę" będzie musiał łatać z dotacji budżetu państwa - tylko w tym roku wyniesie ona 44 mld zł.

Wiktor Wojciechowski, główny ekonomista Plus Banku tłumaczy w GW, że skrócenie wieku emerytalnego i narastające problemy demograficzne spowodują, że łącznie do 2020 roku będziemy mieli o 1 mln emerytów więcej niż dzisiaj. Według eksperta oznacza to zwiększenie wydatków polskich podatników o ponad 40 mld zł w ciągu czterech najbliższych lat.

Rząd i związkowcy uspokajają jednak, że obniżając wiek emerytalny, chcą tylko dać ludziom możliwość odejścia wcześniej z pracy, a chętni będą mogli pracować nadal. Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan przekonuje jednak, że dotychczasowa praktyka wskazuje na coś innego - aż 90 proc. mężczyzn i kobiet, jeśli tylko ma możliwość przejść na emeryturę, to od razu z niej korzysta.

GW przypomina, że za sześć lat co czwarty Polak będzie po sześćdziesiątce, a za 20 lat - prawie co trzeci. 

Więcej: www.wyborcza.biz

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR