
W połowie 2014 roku emeryturę częściową pobierało zaledwie 200 osób. Jednak już w październiku 2015 r. odsetek ten wzrósł do ponad 4 tys. świadczeniobiorców.
Od stycznia 2014 roku emerytura częściowa przysługuje osobom z długim stażem pracy, które nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego. Jest ona efektem reformy „67”, która miała złagodzić reformę emerytalną. Aby się o nią ubiegać trzeba spełnić dwa warunki: osiągnąć wiek co najmniej 62 lata dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn oraz posiadać okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn.
Na początku emerytura częściowa nie cieszyła się dużym powodzeniem. W połowie 2014 roku pobierało ją zaledwie 200 osób. W styczniu 2015 roku z tej możliwości skorzystało już 1,6 tys. osób. Odsetek ten rósł sukcesywnie o około 300 osób miesięcznie i w październiku 2015 r. wyniósł 4,1 tys. świadczeniobiorców.
Emerytury częściowe będą cieszyły się rosnącą popularnością. Polacy nadal chcą odchodzić z rynku pracy jak najszybciej, a wysokie świadczenia będą umacniać ich w tej decyzji - komentuje na łamach Gazety Prawnej prof. Jan Klimek ze Szkoły Głównej Handlowej.
Wysokość emerytury częściowej miała wynosić połowę pełnej wartości emerytury. Szacowano, że będzie to około tysiąca złotych. Tymczasem przeciętna wypłata emerytury częściowej w tym roku wahała się od 2092,57 zł w sierpniu do 2545,89 zł w marcu
Emeryturę częściową można łączyć z pracą, a dla pobierających nie przewidziano limitów „dorabiania”.
Więcej: www.gazetaprawna.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych