Lekarz po szkoleniu geriatrycznym w każdym szpitalu powiatowym
Autor: Katarzyna Lisowska/Rynek Seniora   18 września 2014 12:50

Naszym celem nie jest to, żeby w każdym szpitalu powiatowym był geriatra, ale żeby w każdym takim szpitalu był lekarz, który przeszedł szkolenie geriatryczne - powiedział minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

O priorytetach polityki senioralnej rozmawiano w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej podczas debaty "Rozwój usług medyczno-opiekuńczych dla osób starszych". Zorganizowano ją w ramach projektu "Strategia rozwoju usług opieki długoterminowej nad osobami starszymi", finansowanego ze środków unijnych.

Mówiąc o polityce senioralnej jednak nie sposób nie zwrócić uwagi, że seniorzy to zazwyczaj osoby cierpiące z powodu wielu chorób, dlatego dobra opieka medyczna jest im szczególnie potrzebna. Tymczasem w Polsce brakuje geriatrów i pielęgniarek.

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz przyznał, że mamy ogromny problem z liczbą geriatrów, ale jest to problem całej Europy.

Zapewnił, że jego resort podejmuje kroki, by zachęcić do wybierania tej specjalizacji, a także ułatwia lekarzom innych specjalności specjalizowanie się w tej dziedzinie. Potwierdził także, że powstanie Narodowy Instytut Geriatrii, gdzie szkoleni będą lekarze.

- Celem jest to, żeby w każdym szpitalu powiatowym był jeżeli nie geriatra, to lekarz, który przeszedł szkolenie geriatryczne - podsumował minister.

- Niestety mamy problem z lekarzami POZ - mówiła Jolanta Skolimowska , zastępca dyrektora Departamentu Pielęgniarek i Położnych w Ministerstwie Zdrowia. - Nie zgłaszają się na szkolenia z zakresu geriatrii, chociaż resort pokrywa wszelkie związane z nim koszty, nawet dojazdu lekarza na kurs.

Arłukowicz przekonywał także, że polityka senioralna nie może być kreowana przez jedno ministerstwo.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.