Leki 75+ w Sejmie: "beneficjentami będą też dobrze uposażone wdowy funkcjonariuszy SB"
Autor: PAP/Rynek Seniora   18 marca 2016 09:31

Żadna z poprawek zgłoszonych w czwartek (18 marca) podczas drugiego czytania rządowego projektu dot. bezpłatnych lekach dla osób powyżej 75. roku życia nie została pozytywnie zaopiniowana przez sejmowe komisje. Propozycje dotyczyły m.in. przyznania geriatrom prawa wypisywania leków.

Przedstawiając stanowisko komisji do projektu ustawy Tomasz Latos (PiS) mówił, że podczas prac dyskutowano m.in. o uwagach Biura Analiz Sejmowych. Dotyczyły one m.in. braku uzasadnienia dla przyznania jedynie lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej prawa do przepisywania leków pacjentom po 75. roku życia, a także braku uzasadnienia dla przyznania tylko tym pacjentom prawa do korzystania z bezpłatnych leków.

Przywileje nie tylko dla rzeczywiście potrzebujących
Posłowie PiS - Joanna Kopcińska i Sławomir Zawiślak - wskazywali, że projekt jest krokiem do realizacji konstytucyjnego zapisu o szczególnej opiece państwa wobec osób w podeszłym wieku. Jego celem - jak mówili - jest zniesienie ekonomicznych barier, które uniemożliwiają lub znacząco utrudniają osobom starszym dostęp do leków. - Ze starzeniem wiąże się wielochorobowość, co niesie ze sobą konieczność przyjmowania wielu farmaceutyków, co generuje koszty - wskazywał Zawiślak. - Proponowane zmiany realnie odciążą domowe budżety seniorów - mówiła Kopcińska.

Ewa Kopacz (PO) przekonywała, że zdefiniowanie grupy docelowej (wszyscy po 75. roku życia) świadczy o złej diagnozie lokalizacji barier ekonomicznych. Projekt, jak mówiła, "zakłada uprzywilejowanie tych, którzy nie należą do najbiedniejszej grupy; beneficjentami będą więc także dobrze uposażone wdowy funkcjonariuszy SB". Jej zdaniem, środki na leki wydawane będą bez właściwych kryteriów przejrzystości. Przekonywała, że PiS nie wywiązuje się ze swoich zapowiedzi z kampanii wyborczej.

Małgorzata Zwiercan (Kukiz'15) mówiła, że rządowy projekt jest istotny, choć jak zaznaczyła - skupia się on na jednej grupie społecznej. Sygnalizowała także, że niepokoi brak kryteriów wyboru leków, które znajdą się w obwieszczeniu ministra zdrowia. Jej zdaniem rozważenia wymaga np. kwestia, czy nie przyznać w przyszłości prawa przepisywania leków geriatrom. - Wartościowe jest to, że (..) refundacją mają być objęte leki droższe - podkreśliła.

Błędy w ustawie?
Według Joanny Augustynowskiej (N) Nowoczesna zgadza się z rządem w zakresie oceny trudnej sytuacji wielu seniorów i będzie wspierać działania zmierzające do zmiany tego stanu rzeczy, ale - jak mówiła - ustawa skupia się na jednej grupie społecznej, nie uwzględniając np. kobiet w ciąży czy osób z niepełnosprawnością.

Zdaniem Władysława Kosiniaka-Kamysza (PSL) osoby starsze są rozczarowane realizacją przedwyborczych zapowiedzi dot. leków dla seniorów. - Trudno rozmawiać o projekcie bez konkretnych rozporządzeń - uważa polityk Stronnictwa. - Przez ostatnie lata słyszeliśmy, że skazujemy Polaków na pracę aż do śmierci, czyli do 67. roku życia, to skąd ten 75. rok?. Jak mają do niego doczekać?

Podczas konferencji prasowej w Sejmie b. minister zdrowia Bartosz Arłukowicz przypomniał opinię Biura Analiz Sejmowych w sprawie bezpłatnych leków, która - jak mówił - jest dla projektu "druzgocąca" i wskazuje na szereg zawartych w nim błędów. Poinformował, że Platforma złożyła poprawki do projektu ustawy; jedna z nich daje prawo wypisywania recept na darmowe leki przez lekarzy specjalistów.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR